1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Hür Suriye Ordusu Türkiye Himayesinde”
“Hür Suriye Ordusu Türkiye Himayesinde”

“Hür Suriye Ordusu Türkiye Himayesinde”

Mahmut Osman: "Ordu, Suriye'de halkı Esad rejiminden koruyor. Komuta kademesi Türkiye himayesinde."

03 Aralık 2011 Cumartesi 10:09A+A-

İstanbul'da Burhan Galyun Başkanlığı'nda oluşturulan 'Suriye Ulusal Konseyi' (SUK), Hatay'daki mülteci kampında kalan ve kendilerini 'Hür Suriye Ordusu'nun komuta kademesi olarak adlandırlan grupla bir araya gelip uzlaştı. Esad muhalifi Hür Suriye Ordusu, Türkiye'nin de tanıdığı SUK'un resmi silahlı gücü haline geldi. Ziyareti gerçekleştiren SUK heyetinde yer alan Mahmut Osman, AKŞAM'a konuştu, çarpıcı bilgiler verdi. Hür Suriye Ordusu'nun 200 kişilik komuta kademesinin Hatay'daki kampta olduğunu kaydeden Osman, 'Ordunun mevcudu 10 bin civarında. Hafta içi görüştüğümüz komuta kadrosu, Türkiye'nin himayesinde' dedi.

Osman'ın, Suriye ordusundan kaçan Albay Riyad El Esad'ın liderliğini yürüttüğü Hür Ordu ile ilgili açıklamaları şöyle:

Geçtiğimiz günlerde Hür Suriye Ordusu'nu Hatay'da, kaldıkları kampta ziyaret ettik. Ziyaretimiz sonrası kararlaştırılan birkaç nokta var. Hür Suriye Ordusu, SUK'un siyasi liderliğini kabul etti. 'Siz siyasi temsilcimizsiniz' dedi. İkinci unsur Hür Suriye Ordusu artık Suriye rejimine 'hücum maiyetinde' bir eylem yapmayacak ve yalnızca kendini savunacak. Suriye Ulusal Konseyi olarak Hür Suriye Ordusu ile bir ortak komisyon kurduk. Komisyonda iki taraftan da 4'er kişi var.

YARALILARA İNFAZ

Bunlardan daha önemlisi sokaktaki insanların ve sokak hareketinin koruma görevi Suriye Ulusal Komitesi tarafından Hür Suriye Ordusu'na verildi. Ordu sokaktaki insanları, hastaneleri koruyacak. Çünkü Esad güçleri, rejim ordusu, hastanelerde yaralı insanları infaz ediyor. Bunu önleyecekler.

LİBYA GİBİ OLMAZ

Bir diğer karar da Hür Suriye Ordusu'nun kesinlikle sivilleri silahlandırmaması oldu. Ulusal Komite olarak bunun sivil bir hareket olduğu üzerinde durduk ve orduyla da bu konuda mutabakata vardık. Silah işi sadece Hür Suriye Ordusu'na geçen askerlerin işi. Yani Libya gibi olmayacak.

HATAY'DA 200 KİŞİ VAR

Liderlik kadrosu kaç kişi diye sorduk. Hatay'daki kampta 200 kadar kişi var. Riyad El Esad ve diğerleri. Türkiye'de kalıyorlar ve Türkiye'de korunuyorlar. Yani bizim görüştüğümüz liderlik kadrosu Türkiye'nin himayesinde. Türkiye de onların korunmasını sağlıyor. Ama bu kişilerin kaldığı yer askeri bir komuta merkezi gibi değil, normal bir kamp durumunda.

TÜRKİYE PARA VERMİYOR
Bize verilen bilgilere göre ordu yaklaşık 10 bin kişiden oluşuyor ama tek parça değil. Büyük çoğunluğu Suriye-Türkiye sınırında dağlık, ormanlık bölgede. Ürdün ve Lübnan sınırlarında da varlar, çeşitli gruplar şeklinde. Finansmanı şimdilik kendileri temin ediyor. Türkiye'den silah ya da para aktarımı yok.

***

Ankara, Esad'a iltica için yardım önerdi

Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun Wall Street Journal ile söyleşi yaptı. Türkiye'nin Beşşar Esad'a kendisine güvenli bir yer bulmak için yardım önerdiğini kaydeden Galyun, yaptırımların da Esad rejimini sürdürülemez hale getirdiğini kaydetti.

REJİMİ SURİYELİ DEVİRMELİ: Yabancı hükümetlerden ekonomik yaptırım, Arap Birliği, AB, Türkiye ve Batı arasında koordinasyon talep ettiklerini vurgulayan Galyun, en büyük engelin BM Güvenlik Konseyi olduğunu söyledi. Rejimi, insan haklarına saygı göstermeye zorlayacak önlemlerin şart olduğunu belirten Galyun, 'Bu, askeri müdahale anlamına gelmez. Rejimi Suriyeliler devirmeli. Konsey, hangi mekanizmaların Suriye halkına en iyi hizmeti verebileceğini görmek için Arap Birliği, Batılı ülkeler ve Türkiye ile görüşmeler yapacak' dedi.

DAVUTOĞLU İLE BULUŞACAĞIZ: Galyun, sivillerin korunması konusunda ise 'Dostlarımızla temas içindeyiz. Türk Dışişleri Bakanı ile uçuşa yasak bölge olarak söz ettiği konuyla ilgili gelişmeleri görüşmek üzere buluşacağız' diye konuştu.

ESAD HAYAL GÖRÜYOR: Galyun, 'Sayın Esad'a iltica önerildi mi?' sorusu üzerine 'Çeşitli iltica teklifleri yapıldı. Arap Birliği ve Türkiye, güvenli bir yer bulmayı önerdi. Açık ki devam etmek istiyor ve olgun değil, gerçeği kavramıyor. Hayal görüyor' dedi.

İRAN MODELİ YENİLDİ, TÜRK MODELİ İSTENİYOR: Suriye'nin diğer Arap ülkelerinden farklı olduğunu, 'İslamcı tekel' konusunda korku olmadığını vurgulayan Galyun, 'İran devleti türü bir İslamcı devlet Arap dünyasında yenilgiye uğradı. Tüm İslami hareketler şimdi Türk modelini kopyalamak istiyor' ifadesini kullandı.

ABD'DEN KAMUOYU DESTEĞİ: SUK Başkanı, 'ABD'nin Suriye'deki rolü ne?' sorusuna ise 'Olup bitenlerden çok uzak değiller. Batılı, Avrupalı, Arap ve Türk kamuoyunu oluşturmaya katkıda bulunuyorlar. Bu iyi bir stratejidir' karşılığını verdi.

***

Hedefimiz halka saldıran askerler

HÜR Suriye Ordusu'nun komutanı Albay Riad El Esad ise saldırılarda Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı düzenlenen protestoları bastırmak için gönderilen askeri konvoyları hedef aldıklarını söyledi.

TAKTİK DEĞİŞTİRDİK

Türkiye'de bulunan Esad, Reuters'a telefonla verdiği demecinde, ordunun keşif kabiliyetini Suriye ordusunun hareketlerini bozacak şekilde geliştirdiğini belirti. Üç aydan bu yana taktik geliştirdiklerini vurgulayan Albay Esad, muhalif birliklerinin, rejimin askerlerine kışlalarında saldırmadığını, halkı hedef alanları hedef aldıklarını kaydetti. Suriye ordusunun, aylardır kent, kasaba ve köylere ağır silah ve zırhlılarla girdiğini belirten Esad, 'Rejim güçlerinin yürüttüğü hiçbir sınır tanımayan bu türden zulme karşı savunma yapmanın doğal hak' dedi.

Albay Esad, Sayılarının 10 bini aştığını, binlerce Esad karşıtının alıkonulduğu yerler ve komuta merkezlerini hedef aldıklarını kaydetti.

Kaynak: Akşam


SURİYELİ MUHALİF GAZETECİLERE ULAŞILAMIYOR

Suriye’de yönetim karşıtı protestolar devam ederken, muhalif gazetecilerin de tutuklandığı ve uzun süredir kendilerine ulaşılmadığı bildirildi.

Suriye Basın ve İfade Özgürlüğü Merkezi, gazeteci ve yazar Dr. Muhammed Cemal Ettahhan’ın öldürüldüğü yönünde haberler aldığını ve acilen yetkililerden bu konuda açıklama beklediklerini belirtti.

Arap Yazarları Birliği üyesi ve Tişrin gazetesinin Halep masasında editör olan Dr. Muhammed Cemal Ettahhan’dan 4 aydır haber alınamadığı belirtildi.

İfade Özgürlüğü Merkezi, Kamışlı’da tutuklanan ve 6 aydır kendisine ulaşılamayan gazeteci Abdulmecit Temır, Lazkiye’de tutuklanan ve 19 Ağustostan beri kendisine ulaşılamayan gazeteci Tarik Said Belşe, Hama’da 9 Eylül’de tutuklanan Adil Velid Harse ve evinde gözaltına alınan Hüseyin Hasyo hakkında ivedi bir şekilde açıklama yapılması ya da yasal bir gerekçe varsa mahkemeye çıkarılması gerektiğini vurguladı.

 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum