1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Humus'ta Direnen Halka Operasyon
Humusta Direnen Halka Operasyon

Humus'ta Direnen Halka Operasyon

Beşşar Esed'e bağlı ağır silahlı birlikler sabaha karşı Humus'a girdi, göstericilere müdahale etti. Çok sayıda kişinin katledildiği bildiriliyor.

19 Nisan 2011 Salı 11:57A+A-

Humus kentinin ismi Tahrir Meydanı olarak değiştirilen Saat Meydanı'nda dün gece oturma eylemi başlatan binlerce Suriyeli sabaha doğru rejim güçlerinin saldırısına uğradı.

El Cezire'ye göre, insan hakları aktivisti Ömer Edlibi "Güvenlik güçleri göstericilerin üzerine kurşun yağdırıyor ve gerçek bir katliamın yaşanıyor" açıklamasını yaptı.

Ebu İsam isimli görgü tanığı ise kentte telefonların neredeyse tamamen kesik olduğunu ve Esed'in askerlerinin halkın üzerine doğrudan ateş açtığını dile getirdi.

İsmini vermek istemeyen bir görgü tanığı ise "Burada tam anlamıyla bir katliam yaşanıyor. En az 30 kişi hayatını kaybetti ve onlarca yaralı var. Mahir Esad komutasındaki birlikler kentin dört bir yanına yayıldı." dedi.

İsmini açıklamak istemeyen bir görgü tanığı ise bugün sabah erken saatlerde Beşar Esed'in askerlerinin halka ateş açması sonucu gerçek bir katliam yaşandığını ve en az 30 kişinin hayatını kaybettiğini veya yaralandığını, keskin nişancıların ve Şebbiha güçlerinin caddeleri dolduran halkın üzerine doğrudan ateş açtığını bildirdi.

HUMUSLULAR, TALEPLER KARŞILANINCAYA KADAR EYLEM KARARI ALMIŞLARDI

Suriye'nin üçüncü büyük kenti olan Humus'ta on binlerce gösterici, kent merkezindeki meydanda toplanarak, Beşşar Esed ve diğer hükümet yetkilileri istifa edinceye kadar ayrılmayacaklarını bildirmişlerdi. Yeni Saat meydanında toplanan kalabalık, hükümet ve Esed aleyhine sloganlar atıyordu. Göstericiler, istekleri yerine gelinceye kadar meydanda oturma eylemi yapacaklarını açıklamışlardı.
 

Ülkede 32 yıldır uygulanan ve güvenlik güçlerine büyük yetkiler veren olağanüstü halin kaldırılması isteniyor. Humus'ta hafta sonunda 20 bin kişinin katıldığı bir cenaze törenine, güvenlik güçlerine bağlı olduğu sanılan silahlı kişilerce ateş açılmış, en az 12 kişi ölmüştü.

HABERE YORUM KAT