1. HABERLER

  2. HABER

  3. HSYK’nın Hedefi, Adliyeye Yeni Kuban’lar Yerleştirmek
HSYK’nın Hedefi, Adliyeye Yeni Kuban’lar Yerleştirmek

HSYK’nın Hedefi, Adliyeye Yeni Kuban’lar Yerleştirmek

Yaz kararnamesi görüşmelerini 2009 yılında olduğu gibi korsan bir liste ile sabote etmeye çalışan HSYK üyeleri, gözünü Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy davalarına bakan mahkemelere dikti.

12 Ağustos 2010 Perşembe 04:31A+A-

HSYK üyelerinin düzenlendiği gizli toplantıda Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy davalarında sanıkların tahliye taleplerini reddeden hâkimleri başında bulundukları davalardan alma kararı aldıkları iddia edildi

 Yaz kararnamesi görüşmelerini 2009 yılında olduğu gibi korsan bir liste ile sabote etmeye çalışan Hâkim ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) bazı üyeleri, Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy davalarında görev alan kritik konumdaki mahkeme üyelerinin görev yerlerini değiştirmeyi planladığı ortaya çıktı.

DERİN DEVLETİ TAHLİYE ETMEYEN HÂKİMLER HEDEF TAHTASINDA

Erzincan Ergenekon davasının 2 numaralı sanığı Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'i uzunca bir süredir boş olan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirmeyi planlayan, Adalet Bakanlığı'nın direnmesi üzerine Bursa'da karar kılan HSYK üyelerinin, bununla yetinmeyip, Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy davalarına bakan mahkemelerdeki dengeyi sanıklar lehine değiştirmek için harekete geçtiği kaydedildi.

Bazı yüksek yargı üyelerinin de katıldığı bir toplantı düzenleyen HSYK üyelerinin Ergenekon, Balyoz ve Poyrazköy davalarında sanıkların tahliye taleplerini reddeden hâkimleri başında bulundukları davalardan alıp başka mahkemelere göndermeyi planladıkları ifade edildi.

Adli kaynaklardan edinilen bilgilere göre toplantıda 38 hâkim ve savcının sicil bilgilerinin masaya yatırıldığı, bu hâkimler arasında Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Sedat Sami Haşıloğlu, Balyoz davasında tutuklama kararlarını veren İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimleri Ali Efendi Peksak, Davut Bedir ve Poyrazköy davasında tahliyeci hakim Oktay Kuban aleyhine denge sağlayan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hâkimi Mehmet Karababa'nın da bulunduğu belirtildi.

ERGENEKON SANIKLARININ TAHLİYE EDİLMESİ AMAÇLANIYOR

Ergenekon davasına bakan mahkemeye yapılmak istenen müdahale, davanın tüm seyrini değiştirecek öneme sahip olduğu vurgulanıyor. Zira 63 tutuklu sanığı bulunan davada mahkeme başkanı Köksal Şengün 41 sanığın tahliyesini istiyor. Sedat Sami Haşıloğlu'nun mahkemeden alınıp yeni bir hakimin getirilmesi ise, aralarında İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de bulunduğu birçok sanığın tahliyesini sağlayabilir.

DENGE BOZMA MAKSATLI ATAMALAR

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Poyrazköy davasına bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi ve Balyoz davasına bakan 10. Ağır Ceza Mahkemesine 'Oktay Kuban'lar' atamak için uğraştığı iddia edilen HSYK, bilindiği gibi 2009 Yaz Kararnamesinde de benzeri bir yöntem izlemiş ve nöbetçi hâkim terörü olarak adlandırılan kararlara imza atan bazı hâkim ve savcıları Beşiktaş Adliyesine atamıştı. HSYK tarafından 2009 Yaz Kararnamesi ile Beşiktaş Ağır Cezaya atanan hakimler Oktay Kuban, Yılmaz Alp, Tuncay Aslan, savcılar Selim Berna Altay, Kasım İlimoğlu ve Mustafa Çavuşoğlu soruşturmada tepki çeken kararlar vermişti.'HSYK toplantılarında kriz söz konusu değil'

Adalet Bakanlığı'nın yaz kararnamesini görüşen HSYK'nın devam eden seri toplantılarında Bakanlık ile HSYK üyeleri arasında bir sinir harbinin yaşandığı belirtiliyor. HSYK üyeleri tarafından özellikle Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün görev yerinin değiştirilmesi amacıyla birbirinden ilginç planlar geliştirdikleri öğrenildi. Ancak HSYK'nın bütün bu planlarının Bakanlık engeline takıldığı kaydediliyor. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanı Kadir Özbek de gelişmeler üzerine dün yaptığı açıklamada, kurul toplantısında kriz yaşandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Kurul toplantılarında herhangi bir kriz söz konusu değil. İddialar gerçeği yansıtmamaktadır" dedi.

MURAT ALAN / VAKİT

HABERE YORUM KAT