1. HABERLER

  2. HABER

  3. HSYK'dan Yine Kritik Bir Müdahale
HSYKdan Yine Kritik Bir Müdahale

HSYK'dan Yine Kritik Bir Müdahale

Geçmişte İlhan Cihaner dahil pek çok Ergenekon sanığı için devreye giren HSYK bu kez, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir için devrede.

30 Haziran 2010 Çarşamba 20:49A+A-

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu bugün yaptığı toplantıda Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir hakkında yapılacak tahliye talebini karara bağlayacak mahkemenin yapısına kritik bir müdahalede bulundu.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan Özdemir'in, itirazını karara bağlayacak Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yeterli üyesi olmadığı için toplanamıyordu.

Usül ve Doğal Hakimlik ilkesi gereği, durumu en yakın Ağır Ceza Mahkemesi'nin ele alması gerekiyordu. Bu durumda ya İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne durum intikal ettirilmesi ya da İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerinden yedek bir hakim atanması gerekiyordu. Ancak HSYK, Türk Hukuk Tarihi'nde bir ilki gerçekleştirerek doğal hakimlik ilkesini ve usulleri devre dışı bırakarak İzmir'den bir hakim atadı.

HSYK, İzmir'den Cengiz Çoban isimli hakimi Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçici olarak görevlendirdi. Çoban'la birlikte Ankara 12. Ağır Ceza'dan nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor.

ÖZDEMİR'İN YÜKSEK YARGI TEMASLARI

Ankara Emniyet Müdürü Özdemir, hakkındaki dava dosyasının nihayetlendiği geçen hafta, hakkında tutuklama talep edilince Yüksek Yargı nezdinde girişimlerde bulundu. Yargıtay ve HSYK'ya geçtiğimiz hafta peş peşe ziyaretlerde bulunan Özdemir hakkında birkaç gün sonra tutuklama kararı çıktı.

Kaynak: Habervaktim

HABERE YORUM KAT