1. HABERLER

  2. HABER

  3. HSYK’dan Tahliyeci Hakimlere Neşter
HSYK’dan Tahliyeci Hakimlere Neşter

HSYK’dan Tahliyeci Hakimlere Neşter

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK); Ergenekon ve Balyoz şüphelilerine verdikleri toplu tahliye kararları eleştirilen hakimler Yılmaz Alp ve Tuncay Aslan’ın görev yerlerini değiştirdi.

19 Ocak 2011 Çarşamba 05:01A+A-

HSYK, süren soruşturmalara müdahale planında yer aldıkları belirtilen her iki hakimin özel yetkilerini kaldırarak düz savcı yaptı.

Ergenekon soruşturmasına paralel yürütülen soruşturma kapsamında teknik takiplerde ismi geçen ve uyuşturucudan yargılanan isimlerle ve Ergenekon sanıklarıyla ilişkisi olduğu iddia İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Zafer Başkurt ve 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak'ın geçtiğimiz haftalarda özel yetkilerini kaldıran ve yerlerini değiştiren Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), dün kritik görevde bulunan iki hakimin daha özel yetkilerini kaldırdı ve görev yerlerini değiştirdi.

2009 Yaz Kararnamesi'yle İstanbul'a atanan Yılmaz Alp ve Tuncay Aslan'ın da aynı soruşturmada isimlerinin geçmesi üzerine harekete geçen HSYK, Ergenekon ve Balyoz davasını sabote planında ismi geçen iki hakimlerle ilgili dosya üzerindeki incelemesini tamamladı ve her iki hakimin de özel yetkilerini kaldırdı. HSYK, Yılmaz Alp'i Fatih Adliyesi'ne düz savcı olarak atadı. HSYK, Balyoz soruşturması kapsamında verdiği tahliye kararları tartışma konusu olan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Oktay Kuban'ı da Eskişehir'e atamıştı.

BALYOZ'UN TAHLİYECİ HAKİMLERİ

HSYK'nın görevden aldığı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Üye Hakimi Yılmaz Alp, nöbet gününde "Balyoz Planı" soruşturması sanıkları emekli Orgeneraller eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan ile eski MGK Genel Sekreteri Şükrü Sarıışık'ın da aralarında bulunduğu 26 şüpheliyi tahliye etmişti. Nöbetçi hakimlerin saldığı Balyoz sanıklarına tekrar yakalama çıkarken, yapılan itiraz üzerine Nurettin Ak'ın başkanlığında üye Hakimler Yılmaz Alp ve Tuncay Aslan'dan oluşan 9. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, Balyoz sanıklarını yeniden tahliye etmişti.

ÇİÇEK'İ DE TAHLİYE ETMİŞLERDİ

Islak imza soruşturması sanığı Albay Dursun Çiçek'in tahliye planında HSYK'nın görevden aldığı hakimlerin isimleri geçmişti. Çiçek'in 9. Ağır Ceza Nöbetçi Hakimi İdris Asan tarafından ikinci kez tutuklanmasından sonra avukatlarının itirazı üzerine 9. Ağır Ceza Heyeti, Hakim Asan'sız toplanmış, heyete geçici görevle 12. Ağır Ceza Üyesi Oktay Kuban dahil edilmiş ve Çiçek tahliye olmuştu. 12. Ağır Ceza Hakimi Yılmaz Alp, tartışmalı HSYK Yaz Kararnamesi ile Zonguldak Hakimliği'nden İstanbul 9. Ağır Ceza'ya atanmıştı. Alp, 18 Şubat 2010 günü bir kişiyi öldürüp bir kişiyi de yaraladıkları için müebbet hapse çarptırılan 2 DHKP-C'linin tahliyesini istemişti. Mahkeme'nin diğer üyesi Tuncay Aslan ise Ergenekon tutuklusu Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'e yakınlığıyla tanınıyordu.

MURAT ALAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT