1. HABERLER

  2. HABER

  3. HSYK'da Yine Korsan Kararname Krizi
HSYKda Yine Korsan Kararname Krizi

HSYK'da Yine Korsan Kararname Krizi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda geçen sene olduğu gibi yine korsan kararname krizi çıktı. HSYK'nın yüksek yargıdan gelen üyelerinin, 100 kişilik kararnamede ısrarcı oldukları öğrenildi. Başkan Vekili Kadir Özbek, üyeler Musa Tekin ve Ali Suat Ertos

18 Ağustos 2010 Çarşamba 06:13A+A-

Unvanlı hakim ve savcıların atama kararnamesi görüşmelerine geçen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yaz kararnamesinde geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine korsan kararname krizi yaşanıyor. HSYK'nın yüksek yargıdan gelen üyelerinin, Ergenekon, Balyoz, faili meçhul cinayetler ve kozmik oda gibi önemli davalara bakan özel yetkili mahkemelere 50 kişilik bir nokta atama yapmayı planladığı öne sürülüyordu. Bu plan devreye sokuldu. Kurul'un dünkü toplantısında Başkan Vekili Kadir Özbek, üyeler Musa Tekin, Ali Suat Ertosun ve Suna Türkoğlu, kritik davalara bakan İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Erzurum'daki mahkemelerde görev yapan hakim ve savcıların değiştirilmesini istedi. Alınan bilgilere göre bu üyeler, kendilerine yakın 100 civarındaki başsavcı, savcı ve hakimin bu illerdeki mahkemelere atanması için ek kararname talep etti. Yüksek yargıdan gelen üyelerin, referandum öncesi bu kararnamede ısrarcı oldukları, görüşmeler sırasında tartışmalar yaşandığı ifade edildi. Kurul üyelerinin geniş kapsamlı değişikliği 'referandum öncesi yapabilecekleri son müdahale' olarak gördükleri, yargı kulislerine yansıdı. Korsan kararname teklifini gündeme getiren üç üyenin, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkındaki soruşturmayı yürüten Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı, Başsavcı Vekili ve Cihaner'i yargılayan mahkeme heyetinin dağıtılmasını isteyerek, yerine yeni isimler önerdiği belirtildi.

İdari bir kurul özelliği taşıyan, hakim ve savcıların atama, tayin ve terfi işlemlerini yapan HSYK'da çoğunluğu Yargıtay ve Danıştay'dan gelen üyeler oluşturuyor. Söz konusu üyeler, geçen yıl da devam eden davalara müdahale niteliğinde korsan kararname krizine imza atmıştı. Kurul üyesi Ertosun'un Ergenekon ve faili meçhul cinayetlerin soruşturmasına bakan hakim ve savcıların görevden alınmasını istemesi nedeniyle kriz yaşanmıştı. Bu yılki krizin ayak sesleri de internet sitelerine düşen ses kayıtlarına yansıdı. Bir Yargıtay üyesi, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un kararname görüşmeleri sırasında olay çıkarma derdinde olduğunu söylüyordu.

HSYK'nın yaz kararnamesinde geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine korsan kararname krizi yaşanıyor. Krizin ayak sesleri, internet sitelerine geçtiğimiz günlerde düşen ses kayıtlarına yansımıştı. Bir Yargıtay üyesi, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un kararname görüşmeleri sırasında olay çıkarma derdinde olduğunu belirtiyordu. Ses kaydı, adeta yüksek yargıdan gelen Kurul üyelerinin nokta tayini hazırlığında olduğunu kaydediyordu. Ses kaydında, Yargıtay 2. Ceza Dairesi Üyesi Ali Muhlis Karakaş, Kurul üyesi Ali Suat Ertosun'un giderayak Ergenekon davasına da bakan özel yetkili mahkemelerin hâkim ve savcılarını değiştirmeyi planladığını anlatıyordu.

HSYK'nın yüksek yargıdan gelen üyeleri, unvanlı hakim ve savcıların kararname görüşmeleri sırasında kritik davalara bakan mahkemelere 100'e yakın ismin atama kararnamesinin hazırlanmasını istedi. Bu üyelerin, değiştirilmesini istediği mahkemeler arasında Ergenekon, Balyoz, faili meçhul cinayetler ve kozmik oda gibi önemli davalara bakan özel yetkili mahkemelerde görev yapan başsavcı, hakim ve savcıların bulunduğu öğrenildi. Kurul üyelerinin değiştirilmesini istedikleri hakim ve savcıların çoğunluğunun İstanbul, Ankara, Diyarbakır ve Erzurum'daki özel yetkili mahkemelerde görev yaptığı kaydedildi.

Korsan kararname teklifini gündeme getiren üç üyenin, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkındaki soruşturmayı yürüten Erzurum cumhuriyet başsavcısı, başsavcı vekili ve Cihaner'i yargılayan mahkeme heyetinin dağıtılmasını isteyerek, yerine yeni isimler önerdiği belirtildi.

HSYK'nın yüksek yargıdan gelen üyelerinin, 50 kişilik bir nokta atama yapmayı düşündüğü öne sürülmüştü. Kurul üyelerinin, kendilerine yakın isimlerden oluşan listeyi yaz kararnamesinin imzalanması sürecinde son anda gündeme getireceği ifade edilmişti. HSYK, önceki gün akşam saatlerinde unvansız 1.271 hakim ve savcının atamasını yapmıştı. HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek, dünden itibaren de unvanlıların atanması için çalışacaklarını açıklamıştı. Unvanlı hakim ve başsavcıların atanması konusunda bir anlaşmazlığın olup olmadığı soruları üzerine Özbek, Adalet Bakanlığı ile arasında bir anlaşmazlık bulunduğunu ima etmişti.

Geçtiğimiz yıl Kurul üyesi Ertosun'un Ergenekon ve faili meçhul cinayetlerin soruşturmasına bakan hakim ve savcıların görevden alınmasını istemesi sebebiyle korsan kararname krizi yaşanmıştı.

Metin Arslan / Zaman

HABERE YORUM KAT