1. HABERLER

  2. HABER

  3. HSYK'da Toplu İstifa Kararı
HSYKda Toplu İstifa Kararı

HSYK'da Toplu İstifa Kararı

HSYK'dan yapılan açıklamada “İstifa dilekçelerimizi yazdık. Saat 14:30’da basın toplantısı düzenleyeceğiz” denildi. Kadir Özbek ile birlikte 2'si yedek 7 üye istifa etti.

11 Ekim 2010 Pazartesi 11:34A+A-

İstifa sinyalini HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, sabah saatlerinde yaptığı açıklamayla verdi.

Saat 14.30'da basın toplantısı düzenleyeceklerini söyleyen Özbek ve 6 üye, kameraların karşısına geçti. Kadir Özbek, toplu istifayı şu cümlelerle açıkladı:

"Bilindiği üzere HSYK bir süredir kamuoyunun üzerinde fazlasıyla yer almaktadır. Hukukun bu şekilde yıpratılması topulma zarar vermektedir.

HSYK, hiçbir önyargı ve hiçbir art niyet olmadan anayasanın çizdiği sınırlar içerisinde yetkilerine sahip çıkarak, görev yapma amacını ısrarla ortaya koymuş olmasına rağmen 17 Ağustos tarihinden bu yana fiilen çalıştırılmamaktadır. Bu husus Adalet Bakanlığı'na defalarca iletilmiş ancak sonuç alınamamıştır. Bakanlık son olarak gönderdiği yazıda yeni oluşum gerçekleşinceye kadar HSYK'da gündem yapılmayacağını resmen bildirmiş bulunmaktadır. HSYK, bu süre içerisinde birçoğu ivedi olan hiçbir görevini yapamadığı gibi bu ivedi işlerin Adalet Bakanlığı tarafından nasıl yürütüldüğü konusunda hiçbir bilgiye sahip değildir.

Bizim bugün basın toplantısını yapacağımızı açıkladıktan sonra, yaklaşık 1,5 saat kadar önce, HSYK'nın internet sitesine bizim yeni taslakla ilgili görüşlerimizi eklediler. HSYK taslağı için bile görüşümüz istenmedi ve sitede daha önce görüşlerimiz yer almıyordu. Şahsım ve 7 arkadaşım görevimizden istifa ediyoruz."

Kadir Özbek'le birlikte istifa edenler arasında Suna Türkoğlu, Musa Tekin, Orhan Cem Erbük, Fatma Anıl Genç, Hatice Ceyda Keyman ve Ayşe Albayrak Doğan yer alıyor.

İstifa eden kurul üyeleri Yargıtay ve Danıştay'daki eski görevlerine dönecek.

Özbek bir ay önce, Anayasa değişikliğinin geçmesi halinde istifa edeceklerini açıklamıştı.

Bakan ve Müsteşar dışında HSYK şu üyelerden oluşuyordu:

"KADİR ÖZBEK:Başkan Vekili - YARGITAY 13.H.D.

SUNA TÜRKOĞLU:Asıl Üye - DANIŞTAY 13. D.

ALİ SUAT ERTOSUN:Asıl Üye - YARGITAY 6.C.D.

MUSA TEKİN: Asıl Üye - YARGITAY 15.H.D

ORHAN CEM ERBÜK:Asıl Üye - DANIŞTAY 8. D

COŞKUN ÖZTÜRK:Yedek Üye - YARGITAY 10 H.D.

F.ANIL GENÇ:Yedek Üye - DANIŞTAY 4.D.

FEYZİ ALTINOK:Yedek Üye - YARGITAY 20. H.D.

H.CEYDA KERMAN:Yedek Üye - DANIŞTAY 9.D.

AYŞE ALBAYRAK DOĞAN:Yedek Üye - YARGITAY 11. H.D."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum