1. HABERLER

  2. HABER

  3. HSYK Üyeliği İçin 207 Başvuru
HSYK Üyeliği İçin 207 Başvuru

HSYK Üyeliği İçin 207 Başvuru

YSK'ya, dün saat 17.00 itibariyle 173 adli hakim ve cumhuriyet savcısı ile 34 idari hakim ve cumhuriyet savcısının HSYK üyeliği için adaylık başvurusunda bulunduğu öğrenildi. YSK'nın belirlediği seçim takvimine göre, adaylık başvuruları dün saat 17.00'de

02 Ekim 2010 Cumartesi 00:20A+A-

HSYK üyeliği seçimi için hakim ve cumhuriyet savcılarının adaylık başvuruları dün tamamlandı. YSK'ya, dün saat 17.00 itibariyle 173 adli hakim ve cumhuriyet savcısı ile 34 idari hakim ve cumhuriyet savcısının HSYK üyeliği için adaylık başvurusunda bulunduğu öğrenildi. YSK'nın belirlediği seçim takvimine göre, adaylık başvuruları dün saat 17.00'de sona erdi.

Kurul, bugünden itibaren başvuruları inceleyerek, aday listelerini adli ve idari yargı için ayrı ayrı belirleyecek ve belirlenen adaylar yarın YSK'nın ''www.ysk.gov.tr'' adresindeki internet sayfasında ilan edilecek.

Adaylar veya seçmenler, ilanı takip eden iki gün içinde aday listesine itiraz edebilecek. YSK, itiraz süresinin bitmesinden itibaren iki gün içinde itirazları inceleyerek sonuçlandıracak ve kesin aday listesini ''www.ysk.gov.tr'' adresinden 7 Ekim 2010 Perşembe günü ilan edecek.

HSYK üyeliği için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) eski DGM Savcısı olan Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan ile Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Osman Kaçmaz da dün başvuruda bulundu. Kaçmaz, YSK'dan ayrılırken gazetecilerin soruları üzerine, HSYK üyeliğine bakanlık ile daha yakın çalışmak için aday olduğunu ve seçilmesi konusunda ümitli olduğunu söyledi. Kaçmaz, YARSAV üyesi olduğunu da ifade ederek, ''Ancak YARSAV listesi yok. Ben tarafsız ve tam bağımsız yargıyı temsilen adayım'' diye konuştu. Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Kızılarslan da adaylık başvurusunda bulundu.

HABERE YORUM KAT