1. HABERLER

  2. HABER

  3. HSYK "Kozmik Hakim"i de İstemiş
HSYK Kozmik Hakimi de İstemiş

HSYK "Kozmik Hakim"i de İstemiş

Ergenekon, Balyoz, faili meçhul savcı ve hakimlerinin dışında Özel Harp’in kalbine giren iki isim de HSYK’nın hedefi olmuş.

26 Ağustos 2010 Perşembe 22:03A+A-

HSYK Başkanvekili Kadir Özbek ve üye Ali Suat Ertosun'un 'altın vuruş' adı verilen listeyi kararname görüşmeleri bittikten sonra ortaya çıkarmasıyla krize dönüşen Yaz Kararnamesi toplantısının perde arkası aralanmaya devam ediyor. Ergenekon ve Balyoz,faili meçhul davalarının hakim ve savcılarını korsan listeyle görevden almak isteyen HSYK'nın yüksek yargıdan gelen üyelerinin, Kozmik Oda soruşturmasını da hedef aldığı ortaya çıktı.

HAKİM KAYAN İLE SAVCI BİLGİLİ DE HEDEF

AdaletBakanlığı, korsan listenin ortaya çıkmasıyla ünvanlı hakim ve savcı kararnamesini geri çekmişti. Adalet Bakanı ve Müsteşar'ın haberi olmadan hazırlandığı için korsan liste adı verilen HSYK listesinde tasfiye edilmek istenen isimler arasında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Hakim Kadir Kayan ile özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin de olduğu öğrenildi. HakimKayan, Bülent Arınç'a suikast soruşturması kapsamında kozmik odada arama yapan isim. Savcı Mustafa Bilgili de kozmik oda soruşturmasını sürdürüyor.

KOZMİK ODADA SUÇ DELİLİ ARAMIŞLARDI

Bülent Arınç'a yönelik suikast iddiaları üzerine başlatılan soruşturmayı Savcı Bilgili yürüttü. Şüpheli olarak gözaltına alınan üç subayın Özel Harp'in şimdiki adı Seferberlik Tetkik Kurulu'nda görevli olduğu ortaya çıkınca Hakim Kadir Kayan devreye girdi. ÖzelHarp'in kalbinde günlerce süren delil araması yapan ve devlet sırrı denilen çok sayıda belgeyi inceleyen Hakim Kayan, daha sonra Savcı Bilgili'ye Kozmik Oda'daki suç unsuru belge ve bulgularla ilgili rapor vermişti.

Kaynak: Star

HABERE YORUM KAT