1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'HSYK, Cuntanın İktidarını Korumakla Görevli'
HSYK, Cuntanın İktidarını Korumakla Görevli

'HSYK, Cuntanın İktidarını Korumakla Görevli'

Emekli hakim Faik Tarımcıoğlu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yapısı ve misyonuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

18 Ağustos 2010 Çarşamba 00:03A+A-

Tarımcıoğlu, "Cuntacılar ilerleyen zamanlarda darbe yapamayacaklarını düşündükleri için HSYK gibi kurumları oluşturdular. İktidarlarını böyle korumaya çalıştılar ki başarılı da oldular." diyor.

HSYK'nın mevcut yapısı ve icraatları hukukçuların tepkisini çekmeye devam ediyor. Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Bilal Çalışır, HSYK'nın yargıya müdahalesinin artık rutin bir hale geldiğini söylüyor. HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun'un ses kaydına benzer bugüne kadar birçok kaydın ortaya çıktığını aktaran Çalışır şunları söylüyor: "HSYK'yla yüksek yargı elbirliğiyle ilk dereceli mahkemeler üzerinde baskı oluşturmak istiyor. Burada daha önce olduğu gibi açık bir müdahale var. Ali Suat Ertosun'un başka kayıtları da çıktı. Bunlar birleştiğinde, o görevde durmaması gerekiyordu. Yaşanan gelişmeler anayasa değişikliğinin kaçınılmaz olduğunu gösteriyor."

HSYK tarafından meslekten ihraç edilen eski savcı Sacit Kayasu, kurulun açıktan davalara müdahil olduğunu aktarıyor. Kayasu, "Bugüne kadar bizim bildiğimiz ama toplumun bilmediği gelişmeler yaşanıyor. Kurul davalara müdahil oluyor, teamüllere aykırı yer değişikliği yapıyordu. Aynı suçu işleyen iki savcıya farklı cezalar veriyordu. İstediğini davadan alıyordu. Ancak Ergenekon davasıyla birlikte bunlar ortaya çıktı. Referandumda 'evet' çıkması halinde kurulun yapısı değişecek."

Emekli hakim Faik Tarımcıoğlu ise yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin hukuk devleti olmaktan ziyade bir kanun devleti olduğunun belirtileri olduğunu söylüyor. HSYK'nın sicilinin son olayla birlikte biraz daha kabardığını anlatıyor. Tarımcıoğlu, "Cuntacılar ilerleyen zamanlarda darbe yapamayacaklarını düşündükleri için HSYK gibi kurumları oluşturdular. İktidarlarını böyle korumaya çalıştılar ki, başarılı da oldular. Yüksek bürokrasinin emrinde olan Kurul, jüri gibi davranmaktan geri durmayı ihmal etmiyor. Bir başka ülkede örneği olmayan bu Kurul, artık son kozlarını oynuyor. 'Evet' çıkması halinde onlar da gideceklerini bildikleri için çırpınıp duruyor."

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Sinan Kılıçkaya, HSYK'nın demokrasi dışına çıkmayı alışkanlık haline getirdiğine dikkat çekiyor. Kurul'un artık miadını doldurduğunu anlatıyor. Referandumda 'evet' çıkması halinde Kurul'un mevcut yapısının tamamıyla değişip daha demokratik bir yapıya dönüşeceğini aktaran Kılıçkaya, üyelerin bundan dolayı telaşlandığını ifade ediyor. Kılıçkaya, şunları kaydediyor: "Yargıyı kuşatan HSYK, son kozlarını oynuyor. Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde daha demokratik, hâkim savcıların temsil edildiği bağımsız bir HSYK olacağını biliyorlar." (Zaman)

HABERE YORUM KAT