1. HABERLER

  2. HABER

  3. HRW: Mahkeme Dink'in Katillerini Korudu
HRW: Mahkeme Dinkin Katillerini Korudu

HRW: Mahkeme Dink'in Katillerini Korudu

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Hrant Dink davasının sonucunda "mahkemenin Dink'in katillerini koruduğunu" bildirdi.

19 Ocak 2012 Perşembe 17:32A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Hrant Dink davasının sonucunda "mahkemenin Dink'in katillerini koruduğunu" bildirdi.

Örgütün Türkiye konusundaki araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, "İstanbul'daki mahkeme, Hrant Dink cinayetinin arkasında komplo olduğunu reddederek eldeki kanıtları hiçe saydı. Cinayetten beş yıl sonra Türkiye'nin adalet sistemi, hala, siyasi suikastlerde devletin oynadığı gizli oyunları açığa çıkarmaya yanaşmıyor." dedi.

Sinclair-Webb, mahkemenin Dink cinayetine, birkaç gencin düzenlediği soyutlanmış, sıradan bir suç muamelesi yapmasının, sanıkların güvenlik birimleriyle olan derin ilişkilerine dair kanıtlarla çeliştiğini kaydetti.

HRW açıklamasında, "Mahkeme, sürekli olarak böyle bir cinayete girişilebieleceği yolunda uyarılar gelmesine rağmen, İstanbul ile Trabzon'da polis ve jandarmanın sistemli olarak, cinayeti önleyecek adımları atmadığını görmezden geldi" denildi.

Savcılık soruşturmasında, bazı delilleri sürekli olarak gizleyen, bazı delilleri de bozan resmi yetkililer hakkında kovuşturma açılmadığına işaret eden İnsan Hakları İzleme Örgütü, gerek savcılığın, gerekse mahkemenin, devlet görevlilerinin soruşturma ve yargılama kapsamında gereken işbirliğini sağlamaları için adalet sisteminin yetkilerini kullanmayı başaramadığı kaydedildi.

Bildiride, 2010 yılı Eylül'ünde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Türkiye aleyhinde, Hrant Dink'in hayatının korunamadığına, cinayetin gerektiği gibi soruşturulmadığına ve Dink'e ifade özgürlüğü hakkının sağlanamadığına yer veren sert bir hükme vardığı anımsatıldı.

Emma Sinclair-Webb, "Hükümet Avrupa İnsan hakları Mahkemesi'nin hükmünü uygulamakla yükümlüdür; Dink cinayetinin arkasındaki gizli devlet tezgahının ne olduğunun tam olarak soruşturulması ve devlet yetkililerinin korunmaması için gerçek anlamda işbirliği sağlamak zorundadır" dedi.

BBC

HABERE YORUM KAT