1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hrant Dink Ödülü Anti-Militarizme
Hrant Dink Ödülü Anti-Militarizme

Hrant Dink Ödülü Anti-Militarizme

Bu yıl ikincisi verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü’ne, antimilitarist çalışmaları nedeniyle yurtdışından İspanyol yargıç Baltasar Garzon, Türkiye’den ise Vicdani Ret Hareketi layık görüldü.

17 Eylül 2010 Cuma 14:53A+A-

Ayrımcılıktan ve şiddetten arınmış daha özgür bir dünya için mücadele edenleri cesaretlendirmeyi amaçlayan Uluslararası Hrant Dink Ödülü sahiplerini buldu. Hrant Dink Vakfı'nın bu yıl ikincisini verdiği ödüle, Türkiye'den Vicdani Ret Hareketi, yurtdışından ise İspanyol yargıç Baltasar Garzon layık görüldü.

Adalet Ağaoğlu, Judith Butler, Hasan Cemal, Daniel Cohn-Bendit, Rakel Dink, Alper Görmüş, Amira Hass, Irene Khan ve Boris Navasartian'ın jürisinde yer aldığı bu yılki ödüller, vicdani retçiler ile yargıç Garzon'a yürüttükleri antimilitarist kampanya nedeniyle verildi.

Doğum günü

Ödüller, Hrant Dink'in doğum günü olan 15 Eylül'de İstanbul'daki Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Lale Mansur'un sunuculuğunu yaptığı, Sıla ve Kardeş Türküler'in sahne aldığı geceye, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zafer Üskül, BDP Milletvekili Ufuk Uras, Zeynep Tanbay, Serra Yılmaz, Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin ve çok sayıda gazeteci-yazar da katıldı.

Vicdanlar uyanık olsun

Hrant Dink'in eşi Rakel Dink yaptığı açılış konuşmasında hafızaları ve vicdanları uyanık tutma adına bu ödüllerin verildiğini vurguladı. Eşinin doğum gününü kutlayan Rakel Dink, 15 eylülde piyasaya çıkan "Hrant" adlı kitabın, bir doğum günü hediyesi olduğunu söyledi.

Hepimiz için utanç oldu

Ödülünü aldıktan sonra konuşan İspanyol yargıç Baltasar Garzon, "En kötü koşullarda ayrımcılığa karşı mücadele edip cesaret örneği göstererek hayatını veren kişiyi saygıyla anıyorum. Fikirlerinden dolayı insanların takip edilmesi o ülkenin temel eksikliğini gösterir. Dink hakkındaki soruşturma hepimizin utancı oldu" dedi. Basının ülke inşasında vazgeçilmez bir rol oynadığının altını çizen Garzon, "Her devlet vatandaşlarını korumak için her türlü aracı sunmalı. Özellikle daha adil, eşit ve özgür bir toplum için. Yargının eylemsizliği ve özgürlüğü en önemli noktalardan birini teşkil eder. İnsanlık tarihi cezasızlık ve suç inkârlarının kural olduğu örneklerle doludur" dedi.

Borcumuz borç Hrant

Vicdani Ret Hareketi adına ödülü alan Mehmet Tarhan ise "Hrant Dink gibi biraz ürkek ama inatla burada kaldılar vicdani retçiler. Bize de susun, vazgeçin, fişlenin ya da bu ülkeyi terk edin deniyor. Ama biz de Hrant gibi bu ülkeyi terk etmiyoruz" dedi. Şimdi kadın retçilerden güç alarak ilerlediklerini ifade eden Tarhan, "Bu ödülle Hrant'a da söz vermiş oluyoruz. Borcumuz borç Hrant" diye konuştu.

PORTRE/BALTASAR GARZON

1955 doğumlu İspanyol yargıç Baltasar Garzon, terörizm, organize suçlar ve para aklama gibi önemli suçlara bakan İspanya Merkez Ceza Mahkemesi'nde görevli soruşturma yargıcıydı. 1993'te kısa bir dönem Sosyalist hükümette bakanlık yaptı. Görevine geri döndükten sonra, Sosyalist hükümetler döneminde 1980'lerde Bask bölgesinde ETA'ya karşı faaliyet gösteren yarı resmi GAL adındaki ölüm mangaları soruşturmasında Sosyalist hükümetin eski İçişleri Bakanı Jose Barrionuevo'nun tutuklanmasını sağladı. Şili eski diktatörü Agusto Pinochet'in İngiltere'de tutuklanmasını sağladığı 1990 sonlarında uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. Garzon, Pinochet'in tutuklanmasını istediği iddianamesini İspanya'da uygulanan uluslararası yargı ilkesine dayandırıyordu. Bu ilkeye göre bazı suçlar öyle ağır suç niteliğindedir ki, suçun nerede işlendiğine bakılmaksızın her yerde yargı konusu olabilir. İspanya'da hüküm süren Franko rejimi sırasında işlenen suçları soruşturmaya başlaması üzerine hakkında soruşturma açıldı ve görevden el çektirildi. Sağcı bir memur sendikası Garzon hakkında 1977 yılında çıkarılan af yasası kapsamına giren suçlar hakkında soruşturma yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Mayıs 2010'da Yüksek Mahkeme Garzon'un hakkındaki dava sonuçlanana kadar görevden el çektirilmesine karar verdi. Garzon'un başı ABD'de ders verirken usulsüz ödeme aldığı gibi iddialarla da derde sokuldu. Baltasar Garzon'un Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yedi ay süre ile görev yapmasına izin verildi.

(Kaynak: Taraf)

HABERE YORUM KAT