1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hollande Esed ile Görüşen Fransız Parlamenterleri Kınadı
Hollande Esed ile Görüşen Fransız Parlamenterleri Kınadı

Hollande Esed ile Görüşen Fransız Parlamenterleri Kınadı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, iki gün önce Suriye'ye giden ve Esed ile görüşen milletvekili ve senatörleri sert dille kınadı.

26 Şubat 2015 Perşembe 15:40A+A-

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, iki gün önce Suriye'ye giden ve Esed ile görüşen milletvekili ve senatörleri sert dille kınadı.

Filipinler'e resmi ziyarette bulunan Hollande, burada düzenlediği basın toplantısında, "Bu girişimi kınıyorum. Çünkü bu parlamenterler, son yılların en kanlı savaşına ve yaklaşık 200 bin kişinin ölümüne yol açan bir devlet başkanıyla görüştü" ifadesini kullandı.

"Kendi halkını bombalayan, kimyasal silah kullanmaktan çekinmeyen, masum kadın ve çocukların ölümüne yol açan bir diktatörle görüştükleri için bu parlamenterleri kınadığını" belirten Hollanda, "Fransa, her zaman bu savaşın sorumlusu diktatörle hiçbir zaman diyaloğa girmeyeceğini söyledi. Bu diktatörle görüşmenin dışında Suriye’ye yardım etmeni başka yolları var. Ayrıca Suriye’de sorunu önlemenin yolu da bu olmamalı" ifadesini kullandı.

Başbakan Manuel Valls da sabah katıldığı bir televizyon programında, parlamenterlerin Suriye'yi ziyaret etmesini eleştirmişti. Valls, "Parlamenterler, yüz binlerce kişinin katili Esed'le görüşmeye gitti. Bu ahlaki bir hatadır" demişti. 

Sosyalist Parti Genel Sekreteri Jean-Christophe Cambadelis de katıldığı bir radyo programında, Fransa-Suriye Dostluk Grubu Başkanı Gerard Bapt'ın öncülük ettiği gruptaki sosyalist parlamenterlere yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

Bugün Fransa'ya dönmesi beklenen grupta ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği’nden (UMP) Jacques Myard ve Jean-Pierre Vial ile merkez sağ Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği'nden Senatör François Zochetto yer alıyor.

HABERE YORUM KAT