1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hol Kampı'na girmek isteyen Fransız vekiller engellendi
Hol Kampı'na girmek isteyen Fransız vekiller engellendi

Hol Kampı'na girmek isteyen Fransız vekiller engellendi

PKK/YPG, Fransız milletvekillerinin Suriye'nin kuzeydoğusundaki Hol Kampı'na girmesine izin vermedi. Bu durumun, PKK/YPG ile iş birliği içinde olan Fransız yetkililerin baskılarından kaynaklandığı belirtildi.

03 Mart 2021 Çarşamba 03:20A+A-

Fransız milletvekilleri Frederique Dumas, Hubert Julien-Laferriere, Sylvie Guillaume ve Mounir Satouri Suriye'deki Hol kampına girmek istedi.

Ancak PKK/YPG, Fransız milletvekillerinin mülteci kampına gitmesine engel oldu.

Solcu Fransız milletvekilleri, konuyla ilgili ortak yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Belçika, Finlandya, Almanya, Avusturya ve İspanyol delegasyonlarının son haftalarda Hol Kampı'nı ziyaret edebildiğini ancak kendilerinin Suriye sınırını geçtikten sonra PKK/YPG'nin, kontrolünde tuttuğu kampa girilmesine engel olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Yerinde yaptığımız görüşmeler, kampa girişin engellenmesinin Fransız yetkililerin doğrudan baskısından kaynaklandığını teyit ediyor." ifadesi kullanıldı.

Kamplarda çoğu Fransız olan Avrupalıların tutulduğu ve durumun kötü olduğu vurgulanan açıklamada, kamplarda tutulan çocuklar için acil önlem alınması gerektiği kaydedildi.

Fransız milletvekillerinin bu açıklaması, Fransa'nın PKK/YPG ile iş birliği halinde olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

HABERE YORUM KAT