1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hizbullah’a Yasak İsrail’e Sınırsız!
Hizbullah’a Yasak İsrail’e Sınırsız!

Hizbullah’a Yasak İsrail’e Sınırsız!

İsrail’e her yıl yapılan milyar dolarlık silah yardımının dışındaki bu silahların resmiyette sahibi yine ABD olacak, ancak acil durumlarda İsrail’in kullanmasına izin verilecek.

12 Kasım 2010 Cuma 13:01A+A-

Filistin topraklarındaki işgalini sürdüren İsrail'e ABD tarafından 400 milyon dolar değerinde ek silah ve teçhizat yardımı yapılacak. İsrail'e her yıl yapılan milyar dolarlık silah yardımının dışındaki bu silahların resmiyette sahibi yine ABD olacak, ancak acil durumlarda İsrail'in kullanmasına izin verilecek.

İran ve Suriye'nin Lübnan Hizbullahı ile Filistinli HAMAS'ı silahlandırdığını iddia eden Amerika Birleşik Devletleri, Filistin topraklarını işgal eden ve İran'a saldırı tehdidinde bulunan İsrail'e acil durumlarda kullanması için 400 milyon dolar değerinde silah ve teçhizat gönderiyor. ABD'nin İsrail'e yaptığı bu son yardımla birlikte 2012 tarihi itibariyle İsrail'deki Amerikan silah ve teçhizatı 1,2 milyar dolar değerinde olacak. İki yıl içinde İsrail'e teslim edilmesi planlanan silah ve teçhizat içinde hedefini şaşırmayan akıllı bombalar da bulunuyor. 

LÜBNAN SAVAŞI'NDA DA KULLANMIŞTI

İsrail basınında yer alan haberlere göre geçtiğimiz hafta Pentagon'u ziyaret eden İsrail ordusundan General Dan Biton'un, Amerikalı askeri yetkililerle vardığı anlaşmaya göre, İsrail acil durumlar için İsrail'de stok edilmiş silahlarını kullanabilecek. İsrail'in kullanacağı silahlar arasında yerden fırlatılan ve hedefini şaşırmayan akıllı bombalar ve füzeler de bulunuyor. Amerikan yapımı silah ve teçhizatı  2006 yılındaki Lübnan Savaşı'nda kullanan İsrail, binden fazla Lübnanlı'yı katletmişti. İsrail'in, yarısından fazlası çocuk ve kadın 1500 kişinin ölümüne sebep olan Gazze bombardımanında da Amerikan yapımı silah ve bombalar kullanılmıştı.

MİLYARLARCA DOLARLIK SİLAH YARDIMI

Öte yandan İsrail'e 1990'dan beri silah teçhizatı depolayan Amerika ilk olarak 100 milyon dolar değerinde silah teçhizatını İsrail'e vermişti. Birinci Körfez Savaşı'nda 300 milyon dolar ve ardından da 400 milyon dolarlık silah ve teçhizat yardımı yapan ABD, 2006 yılındaki Lübnan Savaşı sonrasında İsrail'e yeni silah ve teçhizat vermiş ve ABD'nin bu ülkedeki silah teçhizatının değeri 800 milyon doları bulmuştu. ABD, kendisinin sahip olduğu, ancak İsrail'in kullanmasına izin verdiği silah ve teçhizat dışında, İsrail'e her yıl milyarlarca dolarlık silah yardımı yapıyor.

102 UÇAK ALMIŞTI

Bu arada İsrail'de Amerikan yapımı bir F-161 savaş uçağının tatbikat sırasında düşmesi, İsraillileri alarma geçirdi. Uçağın düşmesinden sonra tüm F-161 uçuşlarını durduran İsrail, uçağın düşüş sebebini araştırıyor. Pilot ve yardımcısının kaybolduğu kazayla ilgili soruşturma sürüyor. İsrail, düşen F-161 uçağından 2004-2008 yılları arasında 102 adet almıştı.

İsrail'de geçtiğimiz yıl da bir F16-A uçağı düşmüş ve uçağın pilotu ölmüştü. Geçtiğimiz Temmuz ayında da Romanya'da tatbikat yapan İsrail'e ait IAF CH-53 helikopteri düşmüş ve 6 İsrailli ile bir Romanyalı ölmüştü.

MEHMET NEDİM ASLAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT