1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KEŞMİR

  4. Hindistan'ın yaklaşık bir yıldır hapsettiği Cammu Keşmirli avukat serbest bırakılıyor
Hindistan'ın yaklaşık bir yıldır hapsettiği Cammu Keşmirli avukat serbest bırakılıyor

Hindistan'ın yaklaşık bir yıldır hapsettiği Cammu Keşmirli avukat serbest bırakılıyor

​​​​​​​Hindistan’da 4 Ağustos 2019'da gözaltına alınan Cammu Keşmir Yüksek Mahkeme Avukatları Birliği (JKHCBA) Başkanı Mian Abdul Kayum'un tutukluluk süresinin dolması sebebiyle 6 Ağustos'ta serbest bırakılacağı bildirildi.

28 Temmuz 2020 Salı 13:19A+A-

Tribune India'da yer alan habere göre, Başsavcı Tushar Mehta, mahkeme heyetine, Kayum'un Kamu Güvenliği Yasası (PSA) kapsamındaki mevcut tutukluluk süresinin 6 Ağustos’ta sona ereceğini ve hükümetin bu süreyi uzatmayacağını bildirdi. Bu kapsamda 73 yaşın daki Kayum'un serbest kalması bekleniyor.

Öte yandan Kayum'un avukatları, JKHCBA Başkanı'nın bir an önce salıverilmesini talep etti.

Mian Abdul Kayum, Cammu Keşmir'in özel statüsü kaldırılmadan bir gün önce, 4 Ağustos 2019'da gözaltına alınmıştı.

Ailesi ve arkadaşları, ocak ayında Kayum'un "kalp krizi geçirdiğini" duyurmuştu. Uttar Pradeş eyaletindeki bir hapishaneye sevk edilen Kayum, kötüye giden sağlık sorunları sebebiyle bir süre sonra başkent Yeni Delhi’deki Tihar Hapishanesi’ne transfer edilmişti.

Tartışmalı yasayla uzun süreli gözaltı

Ülkede tartışmalı yasalardan 1978 tarihli PSA, "kamu düzenini bozma" gerekçesiyle kişilerin 3 aya kadar yargılama olmaksızın gözaltına alınabilmesine imkan tanıyor, bu süre 6 aya kadar uzatılabiliyor.

Yasa kapsamında, devletin güvenliğini tehdit edenler iki yıl boyunca gözaltında tutulabiliyor.

Hindistan, geçen yıl 5 Ağustos'ta kabul ettiği anayasa değişikliği ile Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmış, eyalet yönetimini lağvederek bölgeyi merkeze bağlı iki ayrı Birlik Toprağı'na ayırmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT