1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. HİNDİSTAN

  4. Hindistan'dan ABD Ürünlerine Ek Gümrük Vergisi
Hindistan'dan ABD Ürünlerine Ek Gümrük Vergisi

Hindistan'dan ABD Ürünlerine Ek Gümrük Vergisi

Hindistan, ABD'den ithal ettiği 28 ürüne ek gümrük vergisi getireceğini duyurdu.

16 Haziran 2019 Pazar 21:45A+A-

Hindistan aralarında badem, ceviz ve elma gibi gıda maddelerini de kapsayan ABD'den ithal ettiği 28 ürüne ek gümrük vergisi getireceğini duyurdu. Yeni gümrük yasasının 16 Haziran günü uygulamaya geçeceği açıklandı.

Hindistan geçen sene haziran ayında ABD'den ithal ettiği birçok ürüne yüzde 120'lere varan ek gümrük tarifesi uygulayacağını duyurmuş, ancak bu kararını iki ülke arası devam eden müzakereler sebebiyle ertelemişti.

Donald Trump önderliğindeki Washington yönetimi, çelik ve alüminyum ithalatında Hindistan'ın uygulanacak ek vergilerden muaf tutulmayacağını bildirmişti. İki ülke arasında 2018 yılında 142 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirildi.

ABD, Hindistan dahil bazı ülkeleri gümrük vergilerinden muaf tutuyordu. Hindistan geçen yıl bu uygulama kapsamında ABD’ye sıfır gümrük ile 5.6 milyar dolar tutarında iki bin ürünü kapsayan ihracat gerçekleştirdi. Yeni Delhi hükümeti ayrıca ABD'li Amazon ve Walmart'ın Hindistan pazarında hızla büyümesi sonrası internet üzerindeki bazı faaliyetlere sınırlama getirmişti.

Hindistan’ın e-ticaret hacminin 2027'de 200 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Euronews

HABERE YORUM KAT