1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. HİNDİSTAN

  4. Hindistan'da kuş gribi 9 eyalete sıçradı
Hindistan'da kuş gribi 9 eyalete sıçradı

Hindistan'da kuş gribi 9 eyalete sıçradı

​​​​​​​Hindistan'da baş gösteren kuş gribi salgınının (H5N8) ülkenin 9 eyaletine yayıldığı bildirilmesine rağmen Hindistan genelinde yapılan H5N8 testleri, salgının 9 eyaletin dışında da görüldüğünü ortaya koydu.

11 Ocak 2021 Pazartesi 19:18A+A-

Balıkçılık, Hayvancılık ve Sütçülük Bakanlığı, ilk olarak 5 eyalette görülen ve ülke genelinde salgın alarmı verilmesine yol açan kuş gribi vakalarının 4 eyalete daha sıçradığı açıkladı.

Salgının Delhi, Maharaştra, Kerala, Rajasthan, Madhya Pradeş, Himaçal Pradeş, Haryana, Gucerat ve Uttar Pradeş eyaletlerinde görüldüğü kaydedildi.

Hint hükümeti salgından etkilenen bölgeleri yakından takip etmek amacıyla ekip oluşturdu.

Maharashtra eyalet yönetimine bağlı Maharaştra Hayvan Yetiştiriciliği Birimi üst düzey yetkililerinden Dr. Chandel, "Parbhani kentindeki kanatlı hayvanlardan alınan örneklerin laboratuvarlarda incelenmesi sonucu kentte salgının saptandığını" söyledi.

Dr. Chandel, Maharaştra'da şimdiye kadar bir yerde salgın görüldüğünü açıkladı.

Delhi Hayvan Yetiştiriciliği Birimi Direktörü Dr. Rakesh Singh de ölü kuşlardan alınan örneklerden 8'inde H5N8'e rastlandığını söyledi.

Tavuk hali 10 gün kapatıldı

Delhili yetkililer, salgının yayılmasını önleme çalışmaları kapsamında Ghazipur tavuk halini 10 günlüğüne kapattı.

Başkent Yeni Delhi'de salgınla mücadele için birçok parkın kapıları ziyaretçilere kapatıldı.

Nüfusun 114 milyonla oldukça yüksek olduğu Delhi ve Maharaştra'da ise yetkililerin, salgını önlemek için binlerce kanatlı hayvanı itlaf ederek ilave tedbirler alması bekleniyor.

Diğer yandan Balıkçılık, Hayvancılık ve Sütçülük Bakanlığının H5N8 vakalarının ülkede toplamda 9 eyalette görüldüğünü açıklamasına rağmen Hindistan genelinde yapılan H5N8 testleri, salgının 9 eyaletin dışında da görüldüğünü ortaya koydu.

10 binlerce kümes hayvanı itlaf edilmişti

Hindistan'ın 5 eyaletinde H5N8 vakalarının görülmesinin ardından virüsün yayılmasının önüne geçmek için çok sayıda yabani kaz, karga ve ördeğin yanı sıra on binlerce kümes hayvanı itlaf edilmişti.

Madhya Pradeş'te son günlerde yüzlerce karga, Hint balıkçıl kuşu ve güvercin telef olmuştu. Eyaletin bazı bölgelerinde ise yumurta satışı yasaklanmıştı.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT