1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KEŞMİR

  4. Hindistan Cammu Keşmir'in Özel Statüsünü Kaldırdı
Hindistan Cammu Keşmir'in Özel Statüsünü Kaldırdı

Hindistan Cammu Keşmir'in Özel Statüsünü Kaldırdı

Hindistan hükümetinin, Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmak için parlamentoya götürdüğü teklif kabul edildi.

05 Ağustos 2019 Pazartesi 23:06A+A-

Bölgenin iki nükleer gücü Pakistan ile Hindistan'ı karşı karşıya getiren Cammu Keşmir sorununu Hindistan hükümeti parlamentoya getirdi. 

Teklif, Hindistan İçişleri Bakanı Amit Şah tarafından duyurulurken, muhalif milletvekillerinin protestolarıyla karşılandı.

Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırılmasını öngören ve Hindistan parlamentosuna sunulan teklif kabul edildi. 

Teklif, Cammu Keşmir'e diğer eyaletlerden daha fazla özerklik tanıyan anayasanın 370. maddesinde değişiklik yapılmasını içeriyordu. 

Teklif, protestolar ve yasaklar eşliğinde parlamentodan geçti

Bu arada Cammu Keşmir'e günlerdir paramilis güçlerin yığılmasının ardından gece bölgede siyasetçiler ev hapsine alındı.

Güvenlik güçlerinin Srinagar'da yollara ve kavşaklara çelik bariyerler ve dikenli teller döşediği görüldü.

Bölgede ayrıca kamuya açık toplantılar yasaklandı, okullar kapatıldı, mobil ağlara ve internete kısıtlama getirildi. 

Pakistan ile Hindistan'ı çatışmaya götüren sorun: Keşmir

Keşmir'in Hindistan ile Pakistan arasında ciddi bir sorun olarak ortaya çıkması ise 72 yıl önce İngiltere'nin bölgeden çekilmesine dayanıyor.

İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

Yüzde 45’i Hindistan, yüzde 35’i Pakistan’ın kontrolünde

Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesi üzerine de taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde bulunuyor. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim durumda. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı.

Cammu Keşmir, halen Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek eyalet olma özelliği taşıyor. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" adıyla iki özerk bölge statüsü verdi.

Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan ise BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor. Türkiye de sorunun BMGK kararları çerçevesinde çözülmesini savunuyor.

Kaynak: AA, TRT Haber

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT