1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Heval, Molotoflayarak mı Özgürleş(tir)eceksin?
Heval, Molotoflayarak mı Özgürleş(tir)eceksin?

Heval, Molotoflayarak mı Özgürleş(tir)eceksin?

AK Parti, Fethullah Gülen Cemaati, Mustazaf-Der, İHL ve Kur’an kursları, cemaat yurtları vs diye ilerleyen listedeki öncelikli hedeflere yönelen tehdit ve saldırıları gerçekleştiren molotoflu hevaller uzun yıllar şikayet edilen Özel Tim, Jitem, itirafçı,

30 Mayıs 2011 Pazartesi 14:10A+A-

Heval, molotoflayarak mı özgürleş(tir)eceksin? / Kenan ALPAY

Şırnak'ın Cizre ilçesinde BDP-PKK taraftarı bir grubun yaptığı gösteride hedef alınan öğrenci yurdunun molotoflanması ne anlama geliyor? Öğrenci yurdunu daha önemlisi içerisinde bulunan öğrencileri yakmaya bu göstericileri kim, neden azmettirdi acaba? Öğrenci yurdunun daha çok İHL öğrencilerinin ikametine tahsis edildiği ve bir cemaate ait olduğu da biliniyor. Görüntüler izlendiğinde yurdun yakılmasının planlı ve ısrarlı bir eylem olduğu net olarak görülür.

Cizre'deki öğrenci yurdunu yakma girişimi BDP-PKK siyasetinin seçim sürecinde kontrollü bir biçimde tansiyonu yükseltme stratejisinin bir parçası değildir, diyebilir miyiz? BDP-PKK adına yapılan açıklamaların hangi kesimler üzerinde inandırıcılığı vardır? İmamları öldüren, diğer partilerin seçim bürolarını yakıp yıkan, cemaatlere yakın duranlara ANF ve Fırat Haber Ajansı üzerinden tehditler savuran, Mustazaf-Der şubelerine defalarca saldıranların BDP-PKK kadroları olduğundan şüphe duymamız için geçerli sebepler var mı acaba?

Bu siyasi çizgi sahiplerinin bölgeyi Kürtler için değil sadece ve sadece Öcalanist-ulusalcı Kürtler için steril, tertemiz bir yurt kılmak istedikleri aşikar. Birileri de "Has Kürtler ve devşirme Kürtler çatışıyor!" deyip süreci doğal göstermenin yollarını zorluyor. Söylenenlere bakılırsa cemaatçi, tarikatçı sızmanın Kürdistan'ı teslim alma çabalarına laik-ulusalcı Kürtler direnç gösteriyormuş meğerse. Molotofların yükselttiği ateşleri şöyle yorumlamamız bekleniyor: Aydınlanma ve ilerlemeye karşı karanlık ve geriliği temsil eden köküdışarıda cemaatlerin ve partilerin Kürdistan coğrafyasında dumanlı havalar oluşturmasını engellemek için rutin demokratik tepkiler.

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT