1. HABERLER

  2. HABER

  3. Heron Skandalında 2. Perde
Heron Skandalında 2. Perde

Heron Skandalında 2. Perde

Genelkurmay'ın Hantepe'ye saldırının başladığı saat açıklamasını Heron görüntüleri doğrulamıyor. Heron, Hantepe'nin kuşatılmasını merkeze geçerken 35 ayrı merkez Hantepe'yi uyarmamış

31 Ağustos 2010 Salı 10:06A+A-
Altı askerin hayatını kaybettiği Hantepe Baskını'ndan bir ay sonra Genelkurmay tarafından yapılan ve hiç kimseyi tatmin etmeyen açıklamanın gerçeklerle çeliştiği ortaya çıktı. Genelkurmay "Heron çatışma başladıktan yarım saat sonra görüntü vermeye başladı" derken, Heron'un çatışmadan yaklaşık yarım saat önce görüntü vermeye başladığı, yarım saat boyunca karakolun uyarılmadığı iddia edildi. Genelkurmay çatışma 01.45'te başladı derken, Heron görüntülerinden çatışmanın 02.39'da başladığı belirlendi.

SALDIRI ÖNCESİNİN GÖRÜNTÜLERİ VAR

Star'ın ulaştığı bilgiler ise Hantepe Baskını'yla ilgili yeni skandalları ortaya çıkardı. Genelkurmay, Heron'un başka bir alanda görevli olduğunu ve çatışma öncesi görüntü vermemeleri nedeniyle Hantepe'deki birliğin uyarılamadığını açıkladı. Ancak Heron görüntülerinde yapılan teknik incelemede farklı sonuçların çıktığı, saldırı öncesine ait görüntülerin olduğu öğrenildi.

02.15'TE ASKERLER ÜSTÜ AÇIK MEVZİDE

Genelkurmay, Hantepe'ye saldırının saat 01.45'te başladığını açıklamıştı. Ancak yine görüntüler üzerindeki teknik incelemede Heron'ların Hantepe'den saat 02:15'ten itibaren görüntü vermeye başladığı, çatışmanın ise 02:39'da başladığının tespit edildiği belirtiliyor. Heronlara ait görüntülerde, PKK'lıların saat 02.15'ten itibaren ateş açmadan karanlıkta sessizce mevzilere ilerledikleri, bu sırada askerlerin ise toplu olarak üstü açık mevzide beklediği görülüyor.

İLK ATIŞ EL BOMBASIYLA SAAT 02:39'DA

Heron görüntülerinde 02.15'ten itibaren Hantepe'deki mevziler ile yedek mevzilerin etrafın saran PKK'lıların tam 02.39'da üstü açık mevzide bekleyen TİM'e el bombası attığı belirlendi. Asıl kayıplar ise bomba sonrası mevziden çıkan askerlerin gideceği yedek mevziyi de PKK'lıların bilmesi ve orada da beklemeleriyle oluştu. Yedek mevzide bekleyen PKK'lılar da Heron tarafından tespit ediliyor. Görüntülerde 02.55'e kadar yedek mevziye giden askerlerin ateş altına alınması izleniyor.

30 DAKİKA BOYUNCA UYARILMADILAR

PKK'lıların Hantepe çevresine yerleşmeye başladığı ve Heron'un görüntülediği çatışmasız 30 dakikalık bölümde ise Hantepe'de açık mevzide bekleyen timdeki askerlere Heron'un tespitleriyle ilgili herhangi bir uyarının gitmediği belirlendi. Heron görüntülerine rağmen sızma konusunda uyarılmayan Hantepe'deki birliğin de PKK'lılara herhangi bir ateş açılmadığı, askerlerin baskına hazırlıksız yakalandıkları belirlendi.

7 farklı noktadan geliyorlar

Görüntü vermeye başlayan Heron görüntülerinde 02.36 itibariyle bölgede henüz bir çatışma başlamadığı görülüyor. PKK'lılar mevzilere yaklaşırken, askerler üstü açık olarak mevzide toplu bekliyor.

Saat 04.00'te çatışmadan haberleri yoktu iddiası

• Genelkurmay açıklamasında dönemin 2. Ordu Komutanı'nın saat 02.00'den itibaren bilgilendirildiği ve çatışmaya "müdahil" olduğu belirtilirken, Genelkurmay Karargahı'ndan yapılan uyarının saati bu durumu da çelişkili hale getirdi. Genelkurmay'da aynı görüntüleri izleyen personelin saat 04.00 civarında 2. Ordu Komutanlığı'nı uyardığı öğrenildi.

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Ancak 2. Ordu'da görevli personelin bu uyarı karşısında herhangi bir çatışmadan bahsetmediği ve kendilerinin konuyu takip ettiğini ifade ettikleri iddia edildi. Bu durum Genelkurmay ve 2. Ordu Karargahı'nın olaylardan iki saat sonra hala çatışmadan haberdar olmadığı tartışmasını başlattı. Kamuoyu Genelkurmay'dan açıklama bekliyor.

30 değil daha fazla birim izliyor

Genelkurmay açıklamasında Heron görüntülerinin 30 ayrı merkezden izlendiği iddiaları yalanlanmıştı. Ancak askeri kaynaklar, Heron görüntülerinin alındıktan sonra link hatları üzerinden 5 ayrı merkeze eş zamanlı olarak aktarıldığını ve bu merkezlerin görüntüyü 35 ayrı birime gönderdiğini ifade ettiler.

İlk ateş el bombası ile yapılıyor

Toplu olarak mevzide bulunan askerlere bomba atılıyor. Bu ana kadar askerler burunlarının dibine kadar yaklaşan PKK'lılardan habersizler.

Yedek mevzide de PKK'lılar önceden konuşlandıkları Heron görüntülerinde yeralıyor. Mevzilere 10 metre mesafedeler.

Mevziye atılan el bombasının ardından yedek mevziye hareket eden askerler burada bekleyen PKK'lılar tarafından ateş altına alınıyor. Asıl kayıp yedek mevzide yaşanıyor.

Saldırıyı tamamlayan PKK'lılar dönüş yolunda. Dönerken de hiç acele etmedikleri ve rahatlıkla geri çekildikleri görülüyor.

HABERE YORUM KAT