1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Her yıl aynı şeyi yapan İran, Türkiye'yi suçlamaktan da geri durmuyor!
Her yıl aynı şeyi yapan İran, Türkiye'yi suçlamaktan da geri durmuyor!

Her yıl aynı şeyi yapan İran, Türkiye'yi suçlamaktan da geri durmuyor!

​​​​​​​Her yıl aynı sorunu çıkaran İran doğalgaz akışında sıkıntının kendisinden değil Türkiye'den olduğunu söyleyerek suçlamalarda bulundu.

27 Ocak 2022 Perşembe 18:37A+A-

İran'dan alınan doğal gazın kesilmesi ve bu paralelde elektrik üretiminde doğalgazın yetersiz olması nedeniyle sanayi tesislerinde üretimin durmasının yankıları devam ederken, İran makamları, sorunun ülkelerinden değil, Türkiye'den kaynaklandığını öne sürdüler.

İran Milli Gaz Şirketi tarafından yapılan resmi açıklama, “İran'dan Türkiye'ye gaz ihracatındaki kesintinin ayrıntıları” başlığını taşıyor. Yetkililer resmi açıklamaya dayanarak şunları söylediler:

 “Türkiye'ye doğalgaz akışındaki kesinti İran tarafından kaynaklanmıyor. Bazergan istasyonunda iki yalıtımlı bağlantıdan gaz kaçağı meydana gelmesi ve istasyondaki standart çalışma koşullarının aksamasının ardından Türkiye'ye gaz ihracatı azalmış olup, sorunlar giderilene kadar kısa bir süreliğine durdurulmuştu.

Çalışma koşullarının kontrol edilmesi ve kaçakların sürekli izlenip basınç kontrollerinin yapılmasıyla gaz ihracatının akışı sağlandı. Ancak Türk tarafındaki doğalgaz basınç yükseltme istasyonundaki teknik bir sorun nedeniyle ülke şu anda gaz alamıyor.”

Kaynak: İnternethaber

HABERE YORUM KAT

2 Yorum