1. HABERLER

  2. HABER

  3. Helikopter Düştü, 5 Subay Hayatını Kaybetti
Helikopter Düştü, 5 Subay Hayatını Kaybetti

Helikopter Düştü, 5 Subay Hayatını Kaybetti

Ankara Polatlı'dan kalkış yapan Kara Havacılık Okuluna ait askeri eğitim helikopter düştü. Helikopterde bulunan 5 subay hayatını kaybetti.

11 Ocak 2011 Salı 09:59A+A-

UH-1 tipi helikopterin Ankara'da Tuluntaş Köyü civarına düştüğü belirtiliyor.

Bu arada, aynı tip helikopterden 10 Nisan 2006 tarihinde, İzmit'in Akmeşe köyü yakınlarında da düşmüştü.

Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı'ndan iki adet UH-1 genel maksat eğitim helikopteri, dün gece eğitim uçuşu için havalandı.

Edinilen bilgilere göre, Kara Havacılık Okuluna ait bir helikopter, akşam hava karardıktan sonra Polatlı-Temelli arasında bulunan askeri pistten gece görüş eğitim uçuşu için kalkış yaptı. Kalkıştan iki buçuk saat sonra üsse dönmesi gereken eğitim helikopterinin, üç saati aşkın bir süre geçmesi ve üsse dönmemesi üzerine Kara Havacılık okulundan bir arama kurtarma helikopteri arama çalışmaları yapmak üzere kalktı.

Arama kurtarma helikopterinin elt cihazından aldığı sinyalin bulunduğu bölgeye hareket etti. Gece görüş eğitimi için kalkan helikopterle yaklaşık 6 saat irtibat kurulamadı.

PİLOTUN TELSİZE YANSIYAN SON SÖZÜ

İçerisinde 5 kara pilot üsteğmenin bulunduğu helikopter telsizinden son olarak pilotun, "Bulut içi oldum" sözü duyuldu. Bundan sonra helikopterle bir irtibat sağlanamadı. Bunun üzerine Özel Kuvvetler kıtası karadan, TSK'ya ait gece uçuşu yapabilen 2 ayrı helikopter de havadan arama çalışması başlattı. Çalışmalar sonucunda helikopterin enkazına Tuluntaş Köyü yakınlarında ulaşıldı.

Pilotların düşmeye bağlı olarak hayatlarını kaybettikleri belirtildi.

HAYATINI KAYBEDEN SUBAYLARIN KİMLİKLERİ

Kara Pilot Üsteğmen Kemal Taşçı (Evli, Gümüşhane), Kara Pilot Üsteğmen Şükrü Pürlü (Bekar, Sivas), Kara Pilot Üsteğmen Taner Erdoğan (Evli, Tokat), Kara Pilot Üsteğmen Fikri Dilsiz (Bekar, İçel), Kara Pilot Üsteğmen Erhan Gül (Evli, Çorum).

KAZA SIRASINDA HAVADA SİS VARDI

Bölgede bulunan köylerde yaşayan vatandaşlar, saat 19.00 sıralarında jandarmanın muhtarları arayıp, bölgede bir helikopterin düştüğünü, arama çalışmalarına katılmalarını istediğini söyledi. Köylüler ayrıca, imamların camilerden Ballıkuyumcu ve Hisarlıköy arasındaki bölgede bir helikopterin düştüğü anonsunu yaptığını söyledi. Köylüler, kaza sırasında havada sisin hakim olduğu belirtildi.

YANLIŞ YERDE ARAMA YAPILDIĞI İDDİASI

Aramaya katılan bazı köylüler ise kendilerine verilen koordinatların yanlış olduğunu, başka bölgelerde arama yaptıklarını söyledi. Köylülerden biri, "Bir kişinin cep telefonu çalınıyor, sinyallerinden anında bulabiliyorlar. Burada şehit olan askerlerin cep telefonları arandı, açan olmadı. Ama sinyallerden kaybolan helikopterin yerini bir türlü bulamadılar." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum