1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. HDP’li Milletvekili: "Burası Müslüman Türkiye Değil, Laik Türkiye"
HDP’li Milletvekili: "Burası Müslüman Türkiye Değil, Laik Türkiye"

HDP’li Milletvekili: "Burası Müslüman Türkiye Değil, Laik Türkiye"

TBMM'de dün kürsüde su içilmesi sonrası 'Ramazan' tartışması yaşandı. CHP'li milletvekili kürsüde su içti, HDP milletvekili avukatlığını yaptı.

09 Mayıs 2019 Perşembe 22:44A+A-

Geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda 'Ramazan' nedeniyle tartışma çıktı.

CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, kürsüde konuşma yaptığı esnada su içti.

Konuşmasının ardından kürsüden inen Köse'yi hedef alan AK Parti Maraş Milletvekili İmran Kılıç, "Siz önce kürsüden milletin Ramazan ayına saygı gösterin. Burası Müslüman Türkiye'nin kürsüsü" dedi.

Kılıç'a tepki gösteren HDP'li Tuma Çelik, "Müslüman Türkiye değil, laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim" şeklinde konuştu.

Meclis tutanaklarına yansıyan konuşma şu şekilde:

TUFAN KÖSE (Devamla) - Değerli arkadaşlarım, şimdi, bu ülke öyle sizin dediğiniz gibi kolay kurulmadı, savaş meydanlarında kuruldu. Öyle ufak tefek şeylerle de beka sorunu falan yaşamaz. Bir beka sorunu varsa, zannediyorum, Sayın Bahçeli'nin, Sayın Cumhurbaşkanının falan bir koltuk beka sorunu var gibi görünüyor.

Onu da anlaşılan, artık, seçimlerle çözme şansınız da kalmamış. E, ne yapacaksınız? 'FETÖ' diyeceksiniz, 'cezaevi' diyeceksiniz, tehdit edeceksiniz ve 'hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şey oldu' diyen adama 'mugalata' demeyeceksiniz, seçime sokulan, kandırılan, aldatılan, yüzde 70-80'le kazandığı seçimde de mazbatayı yüzde 20'lik adama veren adama 'mugalata' diyeceksiniz, kim inanır buna, kim inanır?

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (CHP sıralarından alkışlar)

ERKAN AKÇAY (Manisa) - Sayın Başkan…

BAŞKAN - Sayın Akçay…

İMRAN KILIÇ (Kahramanmaraş) - Siz önce kürsüden milletin Ramazan ayına saygı gösterin. Burası Müslüman Türkiye'nin kürsüsü. 

TUMA ÇELİK (Mardin) - Müslüman Türkiye değil, Laik Türkiye burası, ben Müslüman değilim.

 

HABERE YORUM KAT

7 Yorum