1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hayırsız Devlet, Hayırlı Evlat
Hayırsız Devlet, Hayırlı Evlat

Hayırsız Devlet, Hayırlı Evlat

Gül’e sunulan mahkûm dosyasındaki isimlerden felçli Baysal’ın bakımı için oğlu ve kardeşi dört yıldır her gün hücreye taşınıyor.

03 Ocak 2011 Pazartesi 13:04A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Diyarbakır ziyaretinde İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi tarafından cezaevindeki ağır hasta mahkûmlarla ilgili bir dosya sunuldu. Çoğu kanser hastası olan 15 mahkûm "huzurlu bir ölüm için" tahliye olmak istiyor.

Dosyada yer alan hasta mahkûmlardan biri de vücudunun yüzde 80'i felçli olan Temino Baysal. Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'nde hükümlü bulunan Baysal hapisle birlikte tekerlekli sandalyeye de mahkûm. Temino Baysal'ı diğer ağır hasta mahkûmlardan ayıran ise oğlu ve kardeşi. Kardeşi Çetin ile oğlu Kurban, Temino Baysal için adeta gönüllü mahkûm oldu.

Amca ile yeğen dört yıldır iki günde bir evlerinden kilometrelerce uzaktaki cezaevine giderek Temino Baysal'ın "altını temizlemek" de dahil bütün ihtiyaçlarını karşılıyor.

Hem felç oldu hem mahkum

Temino Baysal'ı cezaevine ve tekerlekli sandalyeye mahkum eden öykü, Siirt'in Baykan İlçesi'ne bağlı Çelikli Köyü'nde 2002'de çıkan bir kavgayla başladı. Yaşanan kavgada bir kişi ölünce Temino Baysal köyü terk etti. Olaya ilişkin açılan davada, altı kişiyle birlikte Temino Baysal da yargılandı. Baysal, dava sonucunda dokuz buçuk yıla mahkum oldu ama İstanbul'a kaçtı. Baysal, İstanbul'da hasımları tarafından uğradığı silahlı saldırı sonucu hastaneye kaldırılınca polis tarafından yakalandı. Saldırıda ayaklarından vurulan Baysal felç oldu. Tedavi sonrası Siirt Cezaevi'ne gönderildi. Cezaevinde tekerlekli sandalyeyle yaşamaya başladı. Baysal hiçbir ihtiyacını karşılayamadığı ve temizliğini yapamadığı için tek başına bir hücreye alındı ve insanın yüreğini sızlatan fedakarlık öyküsü işte o zaman başladı.

Gönüllü mahkûmiyet

Temino Baysal'ın durumu en çok kardeşi Çetin ile oğlu Kurban Baysal'ı etkiledi. Sonunda amca ile yeğen bir karar aldı. Tam dört yıldır evlerinden 40 kilometre uzaklıktaki cezaevine giderek, Temino Baysal'ın altını temizlemeye yemeğini yedirip suyunu içirmeye başladılar. İki gün amca, iki gün yeğen gidiyor cezaevine ve Temino Baysal'ın eli, ayağı, gözü oluyorlar adeta. Çetin Baysal "Yeğenim Kurban, bir lokantada çalıştığından dolayı bu aralar gidemiyor. Dört yıldır dönüşümlü olarak gidip geliyoruz. Bugün de gideceğim. Yapacak bir şey yok. Kendisi yatalak. Yanında kalıyorum, altını, üstünü temizliyorum. Çıkana kadar gidip geleceğim. Aile olarak perişan olduk. Ağabeyimin sekiz çocuğu var. Durumları iyi değil. Tarlasını, hayvanlarını satmak zorunda kaldılar" diye anlatıyor yaşadıklarını

 "Artık yorulduk"

Yaşanan acıları ve bu inanılmaz fedakârlık öyküsünü Taraf'a anlatan Çetin Baysal "Biz dört yıldır bunları yaşıyoruz. Kimse bize yardım etmedi. Nereye başvurduysak cevap alamadık. Artık yorulduk. Cezasının bitmesine 3,5 ay kaldı ama istediğimiz bir an evvel yanımıza gelsin. Durumu ağır. Ne olacaksa yanımızda, evinde olsun" diyor. İHD Siirt Şube Başkanı Zana Aksu da ailenin yıllardır perişan olduğunu belirterek "Bu sefer Sayın Cumhurbaşkanı Gül'ün konunun üzerinde duracağından umutluyuz" dedi.

15 hasta mahkûm Cumhurbaşkanı Gül'ün affını bekliyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "durumlarıyla yakından ilgileneceğim" dediği ağır hasta 15 mahkûma ilişkin bilgiler şöyle:

A. Samet Çelik (Sincan 2 No'lu F Tipi Cezaevi): Kemik iliğine bağlı bir çeşit kanser. Mehmet Emin Özkan (Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi): 74 yaşında. Zehirli guatr. Halil Güneş (Diyarbakır D Tipi Cezaevi): Kemik kanseri. İsmet Ayaz (Adıyaman D Tipi Cezaevi): Çölyak hastası. Bedeni 10 yaşında çocuk gibi. İzzet Turan (Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi): Ankilozon, mide ülseri, kemik erimesi, böbrek yetmezliği, bel fıtığı. Taylan Çintay (Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi): Mesane kanseri. Hediye Aksoy (Bakırköy Cezaevi): İki gözünü kaybetmiş. Böbrek yetmezliği. Mesut Deniz (Sincan 1 No'lu F Tipi Cezaevi): İleri derece şizofren. İsa Yağbasan (Midyat M Tipi Cezaevi): Kanser. Gürgin Oktar (Muş E Tipi Cezaevi): Akciğer Sönme. Mehmet Aras (Erzurum H Tipi Cezaevi): Gırtlak kanseri. Latif Bodur (Midyat M Tipi Cezaevi): Akciğer Kanseri. Nizamettin Kara (Muş E Tipi Cezaevi): Gırtlak kanseri. İmam Çelikbilek (Kırıkkale Hacılar F Tipi Cezaevi): Hafızasını yitirmiş.

HEKİM SARI / TARAF

HABERE YORUM KAT