1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Hayır' Cephesi ADD'de Bir Araya Geldi
Hayır Cephesi ADDde Bir Araya Geldi

'Hayır' Cephesi ADD'de Bir Araya Geldi

12 Eylül'de düzenlenecek referandum için 'hayır' kampanyalarını sürdüren CHP, MHP ve DP'nin yöneticileri, bu kez Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) çatısı altında buluştu. Eskişehir şubesinin düzenlediği seminerde konuşan partililer, ADD üyelerine, anayasa p

12 Ağustos 2010 Perşembe 05:13A+A-

Anayasa değişikliği referandumunda 'hayır' oyu verilmesi için ayrı ayrı kampanyalar düzenleyen muhalefet, bu sefer Atatürkçü Düşünce Derneği'nde (ADD) bir araya geldi. Ergenekon iddianamesinde adı sık sık geçen ADD'nin Eskişehir Şubesi'nce düzenlenen seminere, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Süheyl Batum, Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yarımcısı Ufuk Söylemez ve Doç. Dr. Ümit Kocasakal konuşmacı olarak katıldı.

Ünlü sanatçı Sezen Aksu'ya 'Sazan Aksu' yakıştırması sonucu büyük tepki toplayan CHP'li Süheyl Batum, bu kez Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı 'Zerdüşt'e' benzetti. Arınç'ın ulusal bir gazeteye, '12 Eylül'de neden 'evet' denmesi gerektiği' konusunda yazdığı yazısını eleştiren Batum, "Söyledikleri doğru değil, uydurmuş. 'Herkesin hayatını ilgilendiren haklar'mış. Öyle buyurdu Zerdüşt. Pardon, Bülent Arınç." diye konuştu. Eline aldığı gazeteden Arınç'ın satırlarını okuyan Batum, "Neler söylemiş neler? Eskiden olsa, 'neler yumurtlamış' derdik. Ama çok ayıp olur. Tabii Arınç açıklamasını ağlarken vermiş. Gazetedeki pozu da öyle." şeklinde alaycı ifadeler kullandı. Arınç'ın anlattıklarının 'uydurma' olduğunu ileri süren Batum, şöyle devam etti: "Arınç'ın açıklamasını okuyanların fazla bir şey yapmasına gerek yok. Neden? Bu anayasaya 'hayır' denileceğini çok net anlıyor. Allah'tan Arınç gibi muarızlarımız, karşı taraflarımız var. Bir de Arınç gibi değil de, şöyle işi bilen, söylediğini dinletebilen, ciddi, önemli kişiler olsaydı biz ne yapacaktık? Bu referandumda nasıl 'hayır' çıkarttıracaktık?"

MHP'li Oktay Vural ise, Başbakan Tayyip Erdoğan'a yüklendi ve üzerinden 30 yıl geçen 12 Eylül'den hesap sormanın inandırıcı olmadığını iddia etti. Erdoğan'a, "12 Eylül olduğu zaman sen hangi karyolanın altında saklanıyordun?" sorusunu yönelten Vural, "Şimdi ülkeyi sevmek nasıl bir şey biliyor musunuz? Milletimiz daha fazla bedel ödemesin diye 'hayır' kullanmaktır." diye seslendi. Panele, CHP Eskişehir Milletvekili Murat Sönmez, MHP Eskişehir Milletvekili Beytullah Asil, DSP'li Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da katıldı.

Öte yandan, panel öncesi dinleyiciler, toplantının geç başlamasını alkış ve ıslıklarla protesto etti. (ZAMAN)

HABERE YORUM KAT