1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Haydi Bu Ramazan'da Pakistan'ın Yaralarını Sarmaya!
Haydi Bu Ramazanda Pakistanın Yaralarını Sarmaya!

Haydi Bu Ramazan'da Pakistan'ın Yaralarını Sarmaya!

Büyük bir sel felaketi sonrasında yaklaşık 2 bin kişinin öldüğü Pakistan'da milyonlarca kardeşimiz mağdur ve zor durumda. Yardımlar yetersiz kalıyor.

19 Ağustos 2010 Perşembe 23:17A+A-

Topraklarının beşte biri sular altında kalan Pakistan'ın çığlığı az da olsa duyulmaya başladı. BM ve İKÖ'nün çağrıları sonuç vermeye başladı.

Pakistan Ramazan ayına yaralı girdi. Yaşanan sel afetinden 2 bin insanın öldüğü 6 milyon insanın evsiz kaldığı Pakistan'da umutlar dışarıdan gelecek yardımlara bağlandı.

Yardım Treni Gidecek

Felaketin ilk gününden beri Pakistan'ın yanında olan Türkiye ise yeni bir seferberlik daha başlattı. Bugüne kadar bölgeye 250 ton malzeme gönderen Türkiye Kızılayı, bir ilki deneyerek yardımları trenle ulaştırma kararı aldı. Önümüzdeki günlerde Ankara'dan yola çıkacak olan katar, bin 500 tonluk yardımı İslamabad'a ulaştıracak. 'Pakistan Yardım Bekliyor-Göz Yaşları Sel Olmasın' sloganı ile kampanya başlatan Kızılay, isteyenlerin 168 ücretsiz danışma hattından bağışta bulunabileceğini duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Kızılayı aracılığı ile 750 tona yakın gıda bağışladı. Bu gıdalar, gelecek hafta Pakistan'a yol alacak 40 TIR'lık Sevgi Seli Konvoyu ile bölgeye ulaştırılacak. Konvoyla taşınacak Mevlânâ evleri de afetzedelere barınma desteği sağlayacak. 'Pakistan Yardım Bekliyor-Gözyaşları Sel Olmasın' sloganı ile kampanya başlatan Kızılay'a bağışta bulunmak isteyen firma, kurum ve kişiler, 168 ücretsiz danışma hattı üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Yardım çalışmalarına Diyanet İşleri Başkanlığı da destek verdi. Başkanlık, yarın yurtiçi ve dışındaki bütün camilerde Pakistanlı afetzedeler için kampanya başlatacağını duyurdu.

Başbakanlık'tan 10 Milyon Dolar Yardım

Tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşayan Pakistan'a yardım için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla genelge yayımlandı. Türkiye'nin şu ana kadar Pakistan'a 10 milyon dolar para gönderdiğine dikkat çekilen genelgede, 'Halktan Halka Yardım' adıyla bir kampanya başlatıldığı belirtildi. Kampanyanın koordinasyonunu Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yürütecek. Valilikler, belediyeler, tüm kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının yardımları Başkanlık tarafından organize edilecek.

İHH'nın Kazanları Pakistan İçin Pişiyor

Türkiyeli yardım kuruluşları Pakistan'daki sel bölgelerinde ağırlığını koymaya başladı. İslamabad'da kazanlarda pişirilen yemekler, hızlı bir şekilde sel bölgeleri Muzafferabat, Revalpindi ve Haripur'daki selzedelere ulaştırılıyor. Günlük 5 bin kişiye sıcak yemek dağıtılıyor.

Yardım kuruluşları, yaraların sarılması için çalışmalarına devam ediyor. İHH İnsani Yardım Vakfı ekipleri, selin meydana geldiği bölgelerde yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Başkent İslamabad'da kazanlarda pişirilen yemekler, hızlı bir şekilde sel bölgeleri Muzafferabat, Revalpindi ve Haripur'daki selzedelere ulaştırılıyor.

Günlük 5 bin kişiye sıcak yemek dağıtılıyor. İHH ekipleri, bir yandan da kumanya ve giysi yardımları dağıtıyor. Bu yardımlar Pakistan'dan temin ediliyor. Selden milyonlarca insan etkilendi. Daha fazla yardımın ulaşması için Türkiye'den yardım malzemelerinin gönderilmesi gerekiyor.

 

İHH Pakistan'a acil yardım malzemeleri götürecek bir kargo uçağı gönderme hazırlıklarını sürdürüyor. Kargo uçağı için bebek maması, ilaç, gıda ve tekstil malzemesi toplanıyor.

Vakfın acil yardım sorumlusu Yaşar Kutluay, malzemenin tamamlanması için hayırsever iş adamlarından destek beklediklerini söyledi. Kutluay, bir doktor heyetinin de kendileriyle Pakistan'a geleceğini belirtti.

Bu arada Keşmir Cumhurbaşkanı Raja Zulkarnain, sel bölgesindeki acil yardım çalışmalarından dolayı İHH İnsani Yardım Vakfı'na bir teşekkür plaketi takdim etti.

HABERE YORUM KAT