1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Hayata Dönüş'te Silahlar Araştırılıyor
Hayata Dönüşte Silahlar Araştırılıyor

'Hayata Dönüş'te Silahlar Araştırılıyor

Hayata Dönüş davasının görüldüğü Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi operasyonda kullanılan silahların ve bombaların mahiyetinin araştırılmasına karar verdi.

28 Temmuz 2011 Perşembe 02:38A+A-

Önceki duruşmalarda ifade veren mağdurlar, kendilerine karşı kimyasal silahların kullanıldığını ileri sürmüştü. Mahkeme, operasyonun yasal dayanağı olarak gösterilen 'üçlü protokol'ün metnini de ilgili bakanlıklardan istedi. Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı'na yazılan yazılarla da operasyona katılan Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı personelinin isim, görev ve açık kimlikleri talep edildi.

Müştekiler ve müdahil avukatların hazır bulunduğu duruşmaya tutuksuz sanıklar katılmadı. Duruşmada müdahil avukat Gülizar Tuncer, "Operasyon sırasında kullanılan değişik mahiyetteki silahlar ile çeşitli gazların neler olduğu anlaşılmamıştır. Bu hususun araştırılmasını talep ediyoruz." dedi. Mahkeme, olayda kullanıldığı iddia edilen kimyasal silahlar ve ateşli silahların niteliği ile ilgili Jandarma Genel Komutanlığı'na müzekkere yazılmasına karar verdi. 19 Aralık 2000 tarihinde eşzamanlı olarak çok sayıda cezaevine düzenlenen Hayata Dönüş operasyonunda toplamda 39 kişi hayatını kaybetmişti. (Yakup Çetin / Zaman) 

HABERE YORUM KAT