1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Hayata Dönüş"le İlgili Çarpıcı İddia
Hayata Dönüşle İlgili Çarpıcı İddia

"Hayata Dönüş"le İlgili Çarpıcı İddia

İstanbul Eski Baro Başkanı Prof. Dr. Yücel Sayman “Hayata Dönüş” operasyonu ile ilgili TRT Haber’e önemli açıklamalarda bulundu.

02 Aralık 2011 Cuma 14:58A+A-

Bayrampaşa Cezaevi'nde 2000 yılında 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan "Hayata Dönüş Operasyonu"yla ilgili çarpıcı bir iddia gündeme geldi. İstanbul'da devam edilen yargılamada, tanık olarak dinlenen eski İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, operasyonun görüşmelerden sonuç almaya yaklaşıldığı bir zamanda yapıldığını öne sürdü.

Sayman, dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün aksine, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un şiddetle operasyon istediğini savundu.

Yıl 2000

2000 yılında Adalet Bakanlığı'nın F Tipi cezaevi sistemine geçilmesi kararı alması üzerine Türkiye'nin bir çok yerinde bazı mahkumlar önce açlık grevine daha sonra da ölüm orucuna başlamıştı.

Ölüm orucunun bitirilmesi, cezaevlerindeki isyanını bastırılması için operasyon gerçekleştirilmişti. Bayrampaşa Cezaevi'nde 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan operasyonla ilgili dava açılmıştı.

Bu davanın görülmesine İstanbul'da devam edildi. 39 kişinin yargılandığı davada Adalet, İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı'ndan gelen raporlar okundu.

"Operasyonu İçişleri Bakanı ve Sağlık Bakanı İstedi"

Tanık ifadelerinin alındığı duruşmada, o dönem arabulucuk yapan Eski İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, çarpıcı bir gözlemini dile getirdi.

Sayman, "Bendeki kanaat şu bir gün daha beklenseydi, ölüm oruçlarının bitmesi muhtemeldi. Ölüm orucu bitirilirse bir senelik uzatma mümkün olabilecekti. Adalet Bakanı'nın bendeki kanaati bu yöndeydi. Ama İçişleri ve Sağlık Bakanı ile Ceza Tevkif Evleri Müdürü için aynı şeyi söyleyemem. Onlar ısrarla operasyonu savunuyorlardı" diye konuştu.

"Depresyona Girdim"

Operasyon sonrası zor günler geçirdiğini de belirten Sayman, "Televizyon başından kalkamadım. Ben üç gün depresyona girdim. Tam bir vahşetti. Görüntüler vahşet görüntüleriydi. İstanbul Barosu olarak 'insanlar ölmesin' diye yola çıkıyoruz. ama bir çok insan ölüyor. Kimisi yanarak ölüyor. Kimisi kurşunla ölüyor" dedi.

19 Aralık 2000 tarihinde Türkiye genelinde başlayan "Hayata Dönüş Operasyonunda" ikisi asker olmak üzere 32 kişi hayatını kaybetmişti.

Sanıklar operasyonda hayatını kaybeden mahkumların ölümüne sebep olmakla yargılanıyor.

TRT

HABERE YORUM KAT