1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Hayata Dönüş Operasyonu MGK Kararıydı!”
“Hayata Dönüş Operasyonu MGK Kararıydı!”

“Hayata Dönüş Operasyonu MGK Kararıydı!”

19 Aralık 2000 tarihinde 20 cezaevine eşzamanlı düzenlenen ve toplam 32 kişinin öldüğü “Hayata Dönüş” adlı operasyon kararın MGK’da alındığı dönemin Adalet Bakanı tarafından itiraf edildi.

25 Kasım 2010 Perşembe 11:43A+A-

Cezaevlerindeki siyasileri F tipi hücrelere nakil için düzenlenen ve tam bir katliamla sonuçlanan, ancak arsızca "Hayata Dönüş" adı verilen operasyonun devletin emriyle, yani dönemin siyasetini belirleyen MGK kararıyla alındığı ifade edidi. Bu bilginin kaynağı operasyon emrini veren eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk.

Türk, toplam 32 kişinin öldüğü operasyon için "Devletin kararıydı. Karar Milli Güvenlik Kurulu'nda alındı." dedi.

"Hayata Dönüş" kurbanlarının yakınları, sadece operasyonda görevli erlerin değil, emir veren herkesin yargılanmasını isterken, dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, operasyonun kendi kararı değil devlet kararı olduğunu ve Milli Güvenlik Kurulu'nda alındığını söyledi.

Radikal'de yer alana habere göre Hikmet Sami Türk, cezaevlerinde genel arama yapılması ve açlık grevinin bitirilmesi kararının gerekli ve zorunlu olduğunu iddia ederek, sanki aşikâr değilmiş gibi "Önemli olan bu yapılırken amacını aşan kuvvet kullanıp kullanılmadığıdır. Buna da yargı karar verecek!" diye konuştu.

Operasyonlarla ilgili olarak sorumluların değil sadece erlerin hâkim karşısına çıkmasını da yorumlayan Türk, "Buna mahkeme karar verecek. Savcı gerekli görürse başkalarına da dava açabilir." dedi. Türk, genel aramaya direnmeyen PKK koğuşlarında zarar gören olmadığını belirterek, DHKP/C koğuşlarında direniş yaşandığını belirtti.

"Hayata Dönüş" Değil, Katliam!

Siyasi mahkûmları F tipi cezaevlerine nakletmek amacıyla 19-22 Aralık 2000'de 20 cezaevine yönelik operasyonda 2'si asker 32 kişi ölmüştü. Operasyon sırasında çok sayıda mahkûm ölüm orucuna devam etmekteydi. F tipi cezaevlerini protesto için sürdürülen ölüm orucu eylemindekileri kurtarmak (!) iddiasıyla yapılan ve bu nedenle adına "Hayata Dönüş" denilen operasyon böylelikle çok kanlı bitmiş ve katliama dönüşmüştü.

Dava ancak 10 yıl sonra başlamış ve sanık koltuğuna sadece erler oturmuştu. 12 kişinin öldüğü Bayrampaşa'yla ilgili dava önceki gün başlamıştı.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

2 Yorum