1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hayata Dönüş Operasyonu 10 Yıl Sonra Yargıda
Hayata Dönüş Operasyonu 10 Yıl Sonra Yargıda

Hayata Dönüş Operasyonu 10 Yıl Sonra Yargıda

DSP- MHP- ANAP koalisyon hükümeti döneminde başta Bayrampaşa olmak üzere 20 cezaevinde gerçekleştirilen 'Hayata Dönüş operasyonuna ilişkin yargılama 23 Kasım'da başlıyor.

12 Kasım 2010 Cuma 17:40A+A-

19-22 Aralık 2000 tarihleri arasında gerçekleşen Türkiye tarihinin en büyük cezaevleri operasyonunun davası Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in 'teröristleri kendi terörlerinden korumak' olarak tanımladığı operasyonda yetkililer, cezaevlerindeki ölüm oruçlarını bitirmek için müdahale edildiğini açıklamıştı. Ancak operasyonda 2 er şehit olurken 28 tutuklu ve hükümlü hayatını kaybetmiş, 5 kadının yanarak, birinin ise gaz bombasıyla zehirlenerek öldüğü bilirkişi raporunda yer almıştı. Dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de kanlı şekilde süren müdahale için 19 Aralık akşamı "Asıl amaç ölüm oruçlarını bitirmek değil, devletin otoritesini sağlamaktır." demişti.

Davaya ilişkin basına açıklama yapan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Av. Oya Aslan, iddianamede sadece 39 erin suçlandığını ifade etti. Aslan, askerlere emir veren komutanların ve operasyonu destekleyen siyasilerin de yargıya hesap vermesi gerektiğini kaydetti. Hikmet Sami Türk'ün 'Operasyona bir yıl önceden hazırlanmıştık.' diyerek operasyonun siyasi bir iradeyle gerçekleştirildiğini itiraf ettiğini anlatan Aslan, soruşturmanın bilinçli olarak yavaş yapıldığını vurguladı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da operasyonu kamuoyuna duyuran gazetecilerin derhal cezalandırıldığına, operasyonu yapanların ise 10 yıl sonra yargılandığına dikkat çekti.

Abdulkadir Argıllı / ZAMAN

HABERE YORUM KAT