1. HABERLER

  2. HABER

  3. Havelsan’ın “O Müdür”ü de Balyozcu
Havelsan’ın “O Müdür”ü de Balyozcu

Havelsan’ın “O Müdür”ü de Balyozcu

Akit, Havelsan’ın, aralarında ‘darbe’cilikten yargılanan bazı üst düzey komutanları, paşa çocuklarını ve emekli askerleri, iyi ücretlerle kuruma yerleştirdiğini ortaya çıkarmıştı.

17 Ağustos 2011 Çarşamba 02:35A+A-

Havelsan’ın Genel Müdürü Faruk Yarman, darbe yapılmasının finansal ayağına yönelik operasyonlar kapsamında tutuklandı. Akit, Havelsan’ın, aralarında ‘darbe’cilikten yargılanan bazı üst düzey komutanları, paşa çocuklarını ve emekli askerleri, iyi ücretlerle kuruma yerleştirdiğini ortaya çıkarmıştı.

Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanan Havelsan Genel Müdürü Faruk Yarman’la ilgili gelişmeler sürüyor. Bu tür operasyonlarda ilk defa savunma sanayinin önemli simalarından birinin tutuklandığına dikkat çekilirken, bu son operasyonla birlikte söz konusu yapılanmaların finans ayağına yönelik ciddi bir operasyon dalgasının geleceği belirtiliyor. Farklı operasyonların bu tutuklama ile birlikte birbirine temas edeceği ve önümüzdeki süreçte çok ilginç bağlantıların deşifre edileceği konuşuluyor.

Havelsan Genel Müdürü Faruk Yarman’ın Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanmasıyla birlikte ilk kez Şike Operasyonu ile darbe soruşturmaları arasında somut bir bağın kurulduğu bildirildi. Şike operasyonunun tutuklu sanıklarından işadamı Aziz Yıldırım ile Havelsan Genel Müdürü Faruk Yarman’ın ortaklığa varan bir yakınlık içinde oldukları ileri sürülüyor.

Ortaklık İlişkileri Masaya Yatırılacak

Daha önce Havelsan mühendislerinin ürettiği yüzde 100 yerli simülatörlerin birtakım yabancı ülke firmalarıyla ortak üretilmiş gibi gösterildiği iddiaları ortaya atılmıştı. Bu şirketlerin ise İsrail savunma firmaları olduğu belirlenmiş ve söz konusu şirketlerle bazı Havelsan yöneticilerinin kişisel ilişkileri gündeme gelmişti. Aynı şirketlerle Aziz Yıldırım’ın da ticari ilişki içinde olduğu biliniyordu. Darbe yapılanmalarının finansal ayağına yönelik operasyonların süreceği bildirildi. Özellikle savunma sanayinde isim yapmış önemli şahısların kamuoyu gündemine geleceği ifade ediliyor.

Simülatör İşinde İsrail’in Devre Dışı Bırakılması Gerekiyordu

Uzun zamandır kendi başına yazılım üreten Havelsan, yabancı ülkelerden alınmış askeri uçakların özgün ve orijinal yazılım hizmetlerini de sağlayacak kapasiteye gelmiş ve bu yönde çok ciddi üretimler gerçekleştiriyordu. Hava Kuvvetleri’nden İsrail ile birlikte modernize edilen ve 2020 olarak adlandırılan F-4E uçaklarının simülatör ihalesini Havelsan almıştı. İlk simülatör Havelsan tesislerinde imal edilmiş, testler başarıyla geçilmiş, ikinci ve üçüncü simülatörlerin yapımına başlanmıştı. Ayrıca TAI’de imal edilen CASA tasarımı CN-235 uçakları için de simülatör yapılmıştı. Ayrıca büyük bir proje olan Güney Kore için yapılacak simülatörün teslimatı 2005’te gerçekleştirilmiş, bunu başka ülkeler takip etmişti. Yani Havelsan sadece Türkiye’nin ihtiyacını karşılamakla kalmayıp, başka ülkelere de üretim yapabilecek bir güce erişmişti. Fakat yüzde 100 Türk mühendisliği ile üretilen bu simülatörlerin yapımında başta İsrail olmak üzere birtakım ülkelerin ortaklığının bulunduğu ve bunun haricen bazı şirketler kanalıyla gerçekleştirildiği öne sürülmüştü. Bu şirketlerde de kurum yönetiminden kimselerin gizli ortaklığının bulunduğu iddiaları ortaya atılmıştı.

Paşa Çocukları Torpille İşe Alınmıştı

Havelsan’da Genel Müdürlük marifetiyle subay yakınlarının çocuklarının kolayca işe yerleştirildikleri ortaya çıkmıştı. Aralarında Org. Işık Koşaner, Org. Taşdeler’in de bulunduğu bazı yüksek düzey komutanların çocuklarını ve kimi asker yakınlarının işe alındığı belirlenmişti. Akit’te yayınlanan bir haberde, Genelkurmay Başkanlığı görevinden istifa eden Org. Işık Koşaner’in gelini Berrin Koşaner’in Havelsan’da işe başlatıldığının belgesine ulaşan Akit’in haberine göre; Berrin Koşaner Havelsan’a geçerlilik süresini yitirmiş bir KPDS notu ile girmişti.

Taşdeler’in Kızı da Aynı İlişkiler Ağından İşe Girmişti

Hükümete yönelik kara propaganda içeren sitelerin soruşturulduğu İnternet Andıcı’na bakacak 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin hakkında yakalama kararı çıkardığı isimler arasında bulunan EDOK Komutanı Org. Hüseyin Nusret Taşdeler’in kızı Eda Taşdeler de Havelsan’da işbaşı yapmıştı. Akit’in ortaya çıkardığı belgeye göre, Ege Ordu Komutanı Org. Taşdeler’in kızı Eda sadece 46 puan almış olmasına rağmen Havelsan’da işe yerleşmişti.

Ali Eyvaz / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT