1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hava Harp Okulu’nda İşkenceye Soruşturma
Hava Harp Okulu’nda İşkenceye Soruşturma

Hava Harp Okulu’nda İşkenceye Soruşturma

İstanbul Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askerî Savcılığı öğrencilere kötü muamele yapıldığı iddiaları üzerine soruşturma başlattı.

29 Ocak 2012 Pazar 12:24A+A-

Hava Harp Okulu’nda “Kadet” diye adlandırılan son sınıf öğrencilerinin ve bazı komutanların öğrencilere dayak, küfür ve işkence niteliğinde muamele yaptığı yönündeki iddialarla ilgili soruşturma açıldı. Ümit Ömür Salar isimli Hava Harp Okulu öğrencisinin şikâyetiyle İstanbul Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askerî Savcılığı harekete geçti. Savcılığın soruşturma kapsamında dinlediği tanıkların ifadeleri şikâyetçi Ümit Ömer Salar’ın iddialarını doğruladı. Savcılık, 2010 yılında okula giren 120 öğrenciden 20’sinin okuldan ayrılmasında bu iddiaların etkisinin olup, olmadığını araştırıyor.

Hava Harp Okulu birinci sınıf öğrencilerinden Ümit Ömür Salar, ilk seneyi tamamlamasına bir ay kala okulu bıraktı. Okulu bıraktıktan sonra eğitim gördüğü süre içerisinde küfür, hakaret ve işkenceye varacak şekilde muamelelerle karşılaştığı gerekçesiyle avukatı Yasir Yürük aracılığıyla şikâyetçi oldu. Taraf ’a konuşan Avukat Yürük, “Yapılan bu uygulamalar ceza kanunumuza göre suçtur ve ‘insan hakkı ihlali niteliğindedir” dedi. Öte yandan, Salar’ın şikâyeti üzerine İstanbul Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı Salar’ın sınıf arkadaşlarının ifadesine başvurdu. Olayla ilgili dinlenen tanık C.O.K şunları söyledi: “Bir gün Ümit’i taşlı arazide takla attırarak yıldırma politikası uygulanmıştır. Sadece Ümit değil, kafalarını taktıkları bir takım öğrencileri akla hayale gelmeyecek sözlerle, davranışlarla ve verdikleri cezalarla okuldan kendiliğinden ayrılmalarını sağlamak için çaba sarf ediyorlardı.” Soruşturma kapsamında dinlenen tanıklar Harp Okullarında eğitim saatleri dışında ceza niteliğinde uygulamalara maruz kaldıklarını anlattılar.

TARAF

HABERE YORUM KAT