1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hatip Dicle'nin Durumu Kriz Çıkarabilir!
Hatip Diclenin Durumu Kriz Çıkarabilir!

Hatip Dicle'nin Durumu Kriz Çıkarabilir!

Hatip Dicle'nin belirsiz olan durumunun büyük oranda bugün kesinleşmesi beklenirken, Dicle ile birlikte seçilen arkadaşları "O yoksa biz de Meclis'e girmeyiz!" diyor.

16 Haziran 2011 Perşembe 09:29A+A-

Bağımsızların safından seçime girerek milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin durumunun krize yol açabileceği konuşuluyor. Yargıtay'ın bağımsız aday Hatip Dicle'ye verilen cezayı onaylaması YSK'nın elini hukuken bağladı. Kurul'da Dicle'nin vekilliğinin düşürülmesi eğilimi ağırlık kazandı. BDP, 'Meclis'e gitmeyiz' dedi.

12 Haziran'da BDP'nin desteği ile bağımsız milletvekili seçilen Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan, KCK/TM davasında tutuklu bulunan ve Diyarbakır'dan milletvekili seçilen Mehmet Hatip Dicle ile Van'dan milletvekili seçilen Kemal Aktaş'ı cezaevinde ziyaret etti.

Önder, Dicle'nin, kendisiyle ilgili 'seçilemez' kararının jet hızıyla YSK'ya gönderilmesi konusunda, "Kararın aynı gün kararın çıkması, aynı gün bana yıldırım hızıyla tebliğ edilmesi Türkiye'de hukuk tarihinde pek görülmüş işlerden değil. Hal böyle olunca siyasi bir operasyon olduğu su götürmez bir gerçekliktir" dediğini aktardı.

Önder, "Blok olarak tavrımız, bir arkadaşımızı bile eksik alarak gitmeyeceğiz. Bunları alacağız, hep birlikte o meclise gideceğiz" diye konuştu.

Altan Tan ise "Bundan sonra bu tuzakları bu oyunları kuranlar düşünsünler. Hayat bundan sonra onlara zindan olur akıllarını başlarına alsınlar" dedi.

DİCLE İÇİN KRİTİK GÜN BUGÜN

Hatip Dicle'nin milletvekili olup olamayacağı bugün büyük oranda belli olacak. Dicle, Ankara11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuş; verilen hapis cezasının daha önce fazladan yattığı hapis yıllarından mahsup edilmesini talep etmişti.

Dicle, KCK davasından yaklaşık 17 aydır tutuklu. Ayrıca, DEP davasından da yaklaşık 3 yıl fazla yattığı belirtiliyor. Dicle, kendisine verilen son hapis cezasının işte bu sürelerden düşülmesini istiyor.

Mahkemenin Dicle'nin talebiyle ilgili dün karar vermesi bekleniyordu ama mahkemenin yoğun gündemi sebebiyle kritik karar bugüne ertelendi.

Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Hatip Dicle gündemiyle toplanıp son hükmünü ortaya koyacak. Dicle, mahkemeden çıkacak karara göre YSK'nın istediği savunmayı şekillendirecek. Yargı kulislerinde Dicle'nin mahsuplaşma talebinin kanunda yeri olmadığı ve YSK'nın milletvekilliğini düşüreceği konuşuluyor.

***

Özgür-Der'in konuyla ilgili bildirisini aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz:

HABERE YORUM KAT