1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hatay'da Mülteci Sayısı 10.553 Oldu
Hatayda Mülteci Sayısı 10.553 Oldu

Hatay'da Mülteci Sayısı 10.553 Oldu

Suriye'de çıkan olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan mültecilerin çadır kentlerde endişeli bekleyişi sürüyor. Ülkelerinde barış ve özgürlüğün yeniden hakim olmasını isteyen mülteciler geri kalan hayatlarını kendi vatanlarında huzur ve güven ortamında sür

19 Haziran 2011 Pazar 19:43A+A-

Suriye'de çatışmalar sürerken, gerilim ve tansiyon her geçen gün tırmanıyor. Ülkedeki olaylardan kaçanlar ise Türkiye'ye sığınıyor. Sınır kapılarından giriş yaparak Hatay'ın Yayladağı, Altınözü, Reyhanlı ilçeleriyle Boynuyoğun köyünde oluşturulan çadır kentlere yerleştirilen mültecilerin sayısının 10 bin 553'e ulaştığı belirtildi. Sınırın Suriye tarafında bekleyen Suriye vatandaşlarının acil gıda ihtiyaçlarının karşılanması noktasında da insani yardım amaçlı malzeme dağıtımına başlandığı bildirildi.

Çadır kentlerde tüm bunların yanında endişeli bekleyiş de devam ediyor. Ülkelerinde yaşanan gelişmeleri yakından takip eden Suriyeliler, çatışma ve kaos ortamının bir an önce sona ermesini bekliyor. Ülkelerinde barış ve özgürlüğün yeniden tesis edilmesi umudunu taşıyan bir mülteci, geri kalan hayatlarını kendi vatanlarında huzur ve güven ortamında sürdürmek istediğini söyledi.

Yaşanan tüm bu olumsuz tabloya karşın bazı kurallar hiç değişmiyor. Çocuklar, çadırkentlerde kendileri için oluşturulan oyun gruplarında eğlenceli anlar yaşarken, yetişkinlerse ellerinde Suriye bayraklarını düşürmüyor. Mülteciler, kendi imkanlarıyla hazırladıkları dövizlerle Türkiye'ye teşekkür ederken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da sevgi gösterilerinde bulundu. (STAR)

HABERE YORUM KAT