1. HABERLER

  2. HABER

  3. ‘Hastayım’ Diyor, Tedaviyi Reddediyor
‘Hastayım’ Diyor, Tedaviyi Reddediyor

‘Hastayım’ Diyor, Tedaviyi Reddediyor

607 gündür hastanede yatan Prof. Dr. Haberal’ın, tedavi için yapılmak istenen tıbbi müdahaleleri de kabul etmediği ortaya çıktı.

11 Aralık 2010 Cumartesi 00:09A+A-

Prof. Dr. Haberal, hastaneye gönderdiği yazıda, "Her türlü sorumluluğu üstlenerek elektro fizyolojik inceleme yapılmasını kabul etmediğimi beyan ediyorum" diyor.

18 Ağustos 2009 tarihinde tedaviyi kabul etmeyen Prof. Dr. Haberal, 9 gün sonra Doç. Dr. Cengizhan Türkoğlu tarafından muayene ediliyor. Doç. Dr. Türkoğlu, 27 Ağustos 2009 tarihli raporunda, Prof. Dr. Haberal'ın ayakta tedavisinde sakınca olmadığı yönünde görüş bildiriyor ve taburcu olmasını istiyor. Prof. Dr. Haberal, 3 rapora rağmen 76 gün taburcu edilmiyor.

İkinci ''Ergenekon Terör Örgütü'' davası kapsamında tutuklu bulunan Prof. Dr. Mehmet Haberal, tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kardiyoloji Enstitüsü'nde 607. gününü doldurdu. Prof. Dr. Haberal'ın, hastalığının düzelmesi için yapılan tıbbi müdahaleleri de kabul etmediği ortaya çıktı.

"HASTAYIM, AMA BENİ TEDAVİ ETMEYİN!"

Prof. Dr. Haberal, İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'ne gönderdiği 18 Ağustos 2009 tarihli yazıda tedavi olmak istemediğini açıkça itiraf ediyor.

Prof. Dr. Haberal'ın, söz konusu yazısında, tekrarlayan çarpıntı nöbetleri nedeniyle tedavisinin planlanması amacıyla klinik sorumlu hekimler tarafından elektro fizyolojik çalışma yapılmasının tarafına önerildiği belirtilerek, "Bu incelemenin gerekliliği ve yapılmamasının getirebileceği hayati riskler ve işlemin yapılmasının riskleri bana detaylı olarak anlatılmıştır. (…) İşlemin bütün detayları ve yan etkileri bana anlatılmıştır, ancak ben bütün bu açıklamalara rağmen işlemin yapılmamasının getireceği her türlü sorumluluğu üstlenerek elektro fizyolojik inceleme yapılmasını kabul etmediğimi beyan ediyorum" denildi.

TEDAVİYİ KABUL ETMEDİKTEN SONRA ÇIKAN VE MAHKEMEDEN GİZLENEN 3. RAPOR! 

18 Ağustos 2009 tarihinde tedaviyi kabul etmeyen Haberal, 9 gün sonra İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'nden Doç. Dr. Cengizhan Türkoğlu tarafından muayene ediliyor. Doç. Dr. Türkoğlu, 27 Ağustos 2009 tarihli raporunda, Prof. Dr. Haberal'ın ayakta tedavisinde sakınca olmadığı yönünde görüş bildiriyor ve taburcu olmasını istiyor.

Doç. Dr. Türkoğlu, 28 Eylül 2009 tarihli raporunda da, "Hastanın (Mehmet Haberal) ayakta tedavisinde sakınca yoktur" diyor.  Tedavisinin ayakta yapılabileceğine ilişkin 5 uzman doktor tarafından hazırlanan 16 Ekim 2009 tarihli 3. rapora rağmen Haberal taburcu edilmiyor ve 10 Kasım 2009 tarihinde rahatsızlanarak (!) hastanede kalması sağlanıyor.

PROF. DR. ALİ HABERAL SUSKUN 

Başkent Üniversitesi Başhekimi, Sağlık Kuruluşları Direktörü ve Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın kardeşi Prof. Dr. Ali Haberal, tedaviyi kabul etmeyen bir hastanın hastanelerinde kalıp kalmayacağına yönelik sorumuza cevap vermedi.

Prof. Dr. Haberal'ın, İÜ Kardiyoloji Enstitüsü'ne gönderdiği 18 Ağustos 2009 tarihli yazı… Haberal, hasta olmasına rağmen tedavi olmayacağını ifade ediyor… 

KENAN KIRAN / YENİAKİT

HABERE YORUM KAT