1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hasan Iğsız 'İlker Başbuğ'u İşaret Etti
Hasan Iğsız İlker Başbuğu İşaret Etti

Hasan Iğsız 'İlker Başbuğ'u İşaret Etti

İnternet Andıcı soruşturması kapsamına tutuklanan Hasan Iğsız, internet sitelerinin kurulmasının silsile yoluyla yapıldığını belirtirerek dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'u işaret ettiği iddia edildi.

11 Ağustos 2011 Perşembe 00:05A+A-

'İnternet Andıcı'ndan dün tutuklanan dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Hasan Iğsız'ın avukatı Orhan Önder'in "Andıç en üst makama sunulmuştur" dediği öğrenildi.

İnternet Andıcı iddianamesinin 1 numaralı şüphelisi eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız ‘terör örgütü yöneticisi olmak’ suçundan tutuklandı.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre, Hasan Iğsız’ın “Yerime konuşacak” dediği avukatı duruşma salonunda dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un andıç ve internet sitelerinden haberdar olduğunu söyledi.

Orgeneral Iğsız’a kimlik tespitinin ardından hakkında yöneltilen suç maddeleri sıralandı: “Var olduğu iddia edilen Ergenekon silahlı terör örgütünün amaçları doğrultusunda askeri müdahale ortamı oluşturmak amacıyla belirtilen internet siteleri vasıtasıyla kara propaganda faaliyetlerini icra ve organize etmek, devlet yöneticilerini baskı altına almak, bu hususta gerektiğinde kamu düzenini bozup ülkede kaos ve düzensizlik ortamı oluşturmak, halkı devlet yöneticilerine karşı kışkırtmak ve anarşi ortamı oluşturmak böylece cebir ve şiddet yöntemleri ile hükümetin görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek ve ara yönetici sıfatıyla hareket faaliyetini yönetmek” suçunu işlediği iddia edildi.

Hasan Iğsız’a suçlamalarla ilgili söylemek istediği olup olmadığı soruldu.

Mahkeme heyetine hitaben “Bu hususta söyleyecek bir sözüm yok” diyen Iğsız, şahsı adına savunma yapması için avukatına söz hakkı verilmesini talep etti.

Iğsız’ın avukatı Orhan Önder savunmasında özetle şöyle konuştu: “Müvekkilim uzun bir süre karargahlarda ve yurtdışında ülkemizi temsil etmiştir. İkinci başkanlığı 1 yıl sürmüştür. İddianameye göre internet siteleri 10 yıldır faaliyette. Faturası müvekkilim ile andıcın altında imzası olan kişilere çıkmıştır. İddianame tutarlı değildir. Ortada yazılı belge olduğuna göre illegal bir durum söz konusu değildir...

Yüzbaşıdan 2. başkana kadar bir silsile içinde andıç hazırlanmıştır. En üst makama da sunulmuştur.

"GERÇEK SUÇLULAR ORTADA YOK"

Hazırlanan andıç planlarının en üst makama iletildiğini beyan ederek dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’u işaret eden Önder; internet sitelerindeki yayınların andıç iddianamesinde yeterince yer almadığını öne sürerek “Bu hususlar tespit edilebilseydi gerçek suçlular ortaya çıkardı” dedi.

TRT 

HABERE YORUM KAT