1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hanin Zuabi’nin Yetkileri Elinden Alındı
Hanin Zuabi’nin Yetkileri Elinden Alındı

Hanin Zuabi’nin Yetkileri Elinden Alındı

Gazze'ye yardım taşıyan ve Siyonist İsrail baskınıyla 9 müslümanın şehid olduğu Mavi Marmara gemisinde bulunan milletvekili Hanin Zuabi'nin yetkilerinin geri alınması için yapılan teklif İsrail meclisinde kabul edildi.

14 Temmuz 2010 Çarşamba 04:05A+A-

Sert tartışmaların yaşandığı görüşmenin ardından yapılan oturumda, 34'e karşı 16 oy ile kabul edilen teklife göre Zuabi'nin milletvekilliğinden kaynaklanan siyasi imtiyazları geri alınacak. Zuabi, kararla ilgili yaptığı açıklamada, Arap vatandaşlarının temel haklarını engelleyen bir devletin bu vatandaşları temsil eden bir vekilin haklarını geri almasının kendisini şaşırtmadığını belirterek, bu kararın İsrailli Araplara yönelik tehlikeli bir mesaj olduğunu söyledi. Arap milletvekili Mavi Marmara gemisinde bulunduğu için siyonistlerden büyük tepki almıştı.

31 Mayıs'ta İsrail donanmasının müdahale ettiği Mavi Marmara gemisinde bulunan gönüllülerden biri olan Zoabi, İsrail'in düşmanlarıyla işbirliği yapmakla suçlanıyor.

Gelen Yasaklar:

Alınan karara göre Zoabi'nin ülkeden çıkışı yasaklanabilecek, diplomatik pasaport kullanması askıya alınacak.

Bir milletveili Zoabi'ye, "İzin verin, size geçici diplomatik İran pasaportu verelim. Size bütün yolculuklarınızda yaralı olur, çünkü sizin bu gece İsrail pasaportunuzu iptal edeceğiz" dedi.

Zoabi ise bu sözlere şöyle karşılık verdi:

"Demokrasiyi benden korumamalısınız. Benim demokratik haklarımı korumalısınız. Benden intikam almak için beni cezalandırılıyorsunuz. Ben filoya Tel Aviv'i kuşatmak için katılmadım. Gazze'nin özgürlüğü için katıldım ve ölen 9 kişi de bunun için öldü."

Ancak Zoabi'nin konuşması sonucu etkilemedi. Knesset oy çokluğuyla Zoabi'ye kısıtlamalar getirilmesini kabul etti.

Oylamada 16 milletvekili karşı oy verirken, 34 milletvekili lehte oy kullandı.

HABERE YORUM KAT