1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hanefi Avcı'nın Ofisinde İşkence CD'si
Hanefi Avcının Ofisinde İşkence CDsi

Hanefi Avcı'nın Ofisinde İşkence CD'si

Devrimci Karargah Örgütü’ne yardım ettiği suçlamasıyla tutuklanan Hanefi Avcı’nın çalışma ofisinden yalnızca 28 Şubat dönemine ait yasadışı dinlemelerin çıkmadığı anlaşıldı. Söz konusu kayıtlar arasında Tuncay Güney'in kayıp sorgu kaseti de çıktı.

22 Ekim 2010 Cuma 15:09A+A-

Eskişehir eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın boşalttığını iddia ettiği makam odasından Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı döneminde kaybolan ve Ergenekon'la ilgili önemli bir sorgu kasetinin de çıktığı belirlendi. Ergenekon davasının "kilit ismi" olan Tuncay Güney'in 2001 yılında İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde yapılan ancak Avcı döneminde KOM Daire Başkanlığı'na tutanakla teslim edildikten sonra kaybolan sorgu kasetinin de Avcı'dan çıkan belgeler arasında yer aldığı iddia edildi.

DAİREDEN KAYBOLMUŞTU

İstanbul Emniyeti eski Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan tarafından 16 Mart 2001'de sorgulanan ve halen Kanada'da yaşayan Tuncay Güney, Ergenekon örgütüyle ilgili şok açıklamalarda dikkat çekti. Fakat, "kilit isimî Güney'in emniyette kayda alınan sorgu kasetleri bir anda "esrarengizî biçimde ortadan kaybolmuştu. Ergenekon soruşturması sırasında İstanbul'da bir depoya yapılan baskında Tuncay Güney'in sorgu kasetlerine ulaşılmıştı. Ergenekon'un tutuklu sanıkları arasında bulunan eski Şube Müdürü Adil Serdar Saçan, davada yaptığı savunmada Güney'e ait sorgu kasetlerini Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı'na gönderdiğini ileri sürdü. Güney'in sorgu kasetlerinin Hanefi Avcı'nın döneminde KOM Başkanlığı'na teslim edildiğine ilişkin bir tutanak da Ergenekon dava dosyasına girdi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Tüm bu gelişmelerin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü, teslim tutanağı olmasına rağmen Güney'e ait sorgu kasetlerinin bulunamaması üzerine adli soruşturma başlattı. Soruşturmada teslim tutanağında imzası bulunan ancak kasetleri teslim etmediği öne sürülen dönemin Merkez Organize Suçlar Şube Müdürü Ö. Ö. 16 ay kıdem durdurma cezası aldı. Halen bir ilde Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Ö.Ö. müfettişlere önce olayı hatırlamadığını, daha sonra da kasetleri bir CD'ye aktararak bağlı olduğu KOM Dairesi'ne teslim ettiğini söyledi.

Devrimci Karargah Örgütü'ne yardım ve yataklık etmek iddiasıyla tutuklanan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın çalışma odasında ele geçirilen CD'lerin incelenmesi sırasında çok sayıda yasadışı telefon dinleme kayıtlarına ulaşıldı. Dinleme kayıtlarının özellikle 28 Şubat dönemine ait olduğu gündeme gelmişti. CD'lerin birinde ise Hanefi Avcı'nın KOM Daire Başkanı olduğu dönemde teslim edilmiş Tuncay Güney'in sorgu kaseti de çıktı.

KRİMİNAL İNCELEMEYE GÖNDERİLDİ

Tuncay Güney'in emniyet sorgusuna ait CD, soruşturmayı yürüten İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nca incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuvarı'na gönderildi. Tuncay Güney'in sorgu CD'si üzerinde parmak izi incelemesinin de yapılacağı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Güney'e ait sorgu kasetlerini teslim alan ve Hanefi Avcı döneminde Merkez Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü olan Ö.Ö.'nün de ifadesinin alınacağı bildirildi.

HABER: Kamil ELİBOL - BUGÜN

HABERE YORUM KAT