1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas’tan, Rafah Kapısı’nı Açan Mısır’a Övgü
Hamas’tan, Rafah Kapısı’nı Açan Mısır’a Övgü

Hamas’tan, Rafah Kapısı’nı Açan Mısır’a Övgü

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Mısır'ın Gazze Şeridi'yle Mısır arasındaki Rafah Sınır Kapısı'nı daimi olarak açma kararını överek, bu kararın Gazze ile Kahire arasındaki ilişkilerin gelişmesi yönünde önemli bir adım olduğunu s

28 Mayıs 2011 Cumartesi 00:39A+A-

Ebu Zuhri, basına yaptığı açıklamada, Rafah Kapısı'nın daimi olarak açılması adımının Mısır'ın Filistinlilerin sıkıntılarını hafifletme tavrının bir parçası olduğuna işaret etti. Kararın ablukanın kırılmasına büyük katkısı olacağını ve Mısır yönetiminin bu konudaki ciddiyetini gösterdiğini kaydeden Ebu Zuhri, Rafah Kapısı'nın daimi olarak açılmasının eski ve yeni Mısır yönetimleri arasındaki farkı da ortaya koyduğunu belirtti.

Öte yandan Mısır'ın Filistin Özerk Yönetimi nezdindeki büyükelçisi Yasir Osman, Gazze Şeridi'yle Mısır arasındaki Rafah Kapısı'nın daimi olarak açılması ve Filistinlilerin giriş-çıkışlarının kolaylaştırılması kararının uzlaşıyı destekleme ve Filistin halkının yükünü hafifletme politikası çerçevesinde alındığını söyledi. Büyükelçi Osman, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'ın Rafah Kapısı'nın çalışma şekliyle ilgili dışarıdan yapılacak her türlü müdahaleyi reddettiğini ifade ederek, Rafah Kapısı'nın nasıl çalışacağının sadece Mısır'ı ilgilendirdiğini ve bu konudaki kararı Filistin halkına karşı sorumlulukları ve çıkarları çerçevesinde Mısır'ın belirleyeceğini belirtti. Ramallah'taki Mısır Büyükelçiliği'nin 18 ile 40 yaş arası Filistinli erkeklerin Mısır'a giriş vizesi almasını kolaylaştıracağını kaydeden Osman, diğer Filistinlilerin ise yeni kararla getirilen kolaylık doğrultusunda vize almadan giriş yapabileceğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT