1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas'ın tünelleri Siyonist çeteyi şaşkına uğrattı!
Hamas'ın tünelleri Siyonist çeteyi şaşkına uğrattı!

Hamas'ın tünelleri Siyonist çeteyi şaşkına uğrattı!

İşgalci İsrail'in Gazze'deki sivillere yönelik saldırıları hız kesmeden devam ederken Hamas'ın, Gazze Şeridi'ni ve bölgede yaşayan 2.3 milyon Filistinliyi savunmak amacıyla oluşturduğu tünel ağı hakkında ilginç bilgilere ulaşıldı.

14 Mayıs 2024 Salı 16:30A+A-

ABD merkezli The Wall Street Journal, Gazze'deki Hamas tünelleri hakkında bir habere imza attı. İsrailli ve ABD'li yetkililere dayandırılan haberde, Gazze'deki tüneller hakkında ilginç bilgiler yer alıyor.

İsrail'in öngördüğünün 2 katı

Gazze Şeridi'ndeki tünel ağının 350 ila 450 mil uzunluğunda olduğu ve İsrail'in bu zamana kadar öngördüğü uzunluğun çok daha üstünde olduğu belirtiliyor. İsrail, Aralık 2023 raporlarında tünel ağının 250 mil uzunluğunda olduğunu belirtiyordu.

350 mil 563 kilometre, 450 mil ise 724 kilometre yapıyor. Gazze Şeridi'nin 365 kilometrekare olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tünel ağlarının çok katmanlı olduğu anlaşılıyor.

En derin ve en uzun tüneller Han Yunus'ta

ABD'li ve İsrailli yetkililere göre 560 ila 720 kilometre uzunluğunda olduğu düşünülen tünel ağının 160 kilometresi, Gazze Şeridi'nin orta kısmında bulunan Han Yunus'un altında yer alıyor. CIA ve MOSSAD'a göre ise Hamas'ın en güçlü olduğu Han Yunus bölgesindeki tünel ağları, 15 kat derinliğe kadar ulaşabiliyor.

ABD ve İsrail istihbaratına göre Hamas Lideri Yahya Sinvar, hiçbir zaman Refah şehrine gitmedi. Sinvar, operasyonları uzun süredir Han Yunus'taki bir yer altı karargahından yürütüyor.

Hamas Liderlerinden Yahya Sinvar.

İstihbarat raporlarına göre hâlâ Han Yunus'taki tünel ağlarında olduğu düşünülen Yahya Sinvar, zaman zaman tünellerden çıkarak Hamas'ın aktif olarak operasyon gerçekleştirdiği bölgeleri denetliyor.

5 bin 700 ayrı girişi var

İşgalci İsrail Ordusu'nun raporlarına göre Gazze'deki dev tünel ağının 5 bin 700'den fazla girişi olduğu belirtiliyor. İsrail, boyutu ve şekli birbirinden farklı olan tünel giriş-çıkışlarının çok azını bulabildi.

İşgalci İsrail askerleri, tespit ettikleri bir tünel girişini inceliyor.

Tünel ağları birbirinden farklı

Sıcak çatışmaya girmek için kullanılan tünellerle silah üretmek için kullanılan tünellerin farklı türlerde olduğu, Hamas liderleri için tasarlanan tünellerin ise daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu aktarılıyor. Bazı tünellerin, bir kişinin tek başına yürüyebileceği kadar dar olduğu bilinirken bazılarının ise metro hattı büyüklüğünde olduğu ve içinde araba dahi sürüldüğü biliniyor.

Solda: Katil İsrail Ordusu, dar bir tüneli keşfetti. Sağda: İsrail, Yahya Sinvar'ın kardeşi Muhammed Sinvar'ın tünel içinde arabayla seyahat ettiği anlara dair bir video paylaştı.

Binlerce ton malzeme kullanıldı

İşgalci İsrail Ordusu'nun Ocak 2024'te edindiği istihbarata göre Hamas, Gazze Şeridi'ni işgalci İsrail'in saldırılarından korumak için tasarladığı geniş tünel ağları için 6 bin tondan fazla beton ve bin 800 tondan fazla çelik kullandı. Hamas'ın, Gazze Şeridi'ni baştan aşağı saran ve işgalci İsrail'e büyük zararlar veren tünel ağları için on milyonlarca dolar yatırım yaptığı ifade ediliyor.

Gazze'de tespit edilen bir Hamas tüneli.

Tünellerin çok azı imha edildi

İşgalci İsrail'den ve ABD merkezli çeşitli kaynaklardan edinilen bilgileri tam olarak teyit etmek mümkün olmasa da bilgiler, birbirinden farklı kaynaklar tarafından aşağı yukarı doğrulanıyor. İşgalci İsrailli yetkililerin açıklamalarına göre İsrail, bu zamana kadar bu tünellerin sadece yüzde 20'sini imha edebildi. Tünellerin yaklaşık yüzde 80'i ise hâlâ sapasağlam.

Kaynak: Semih Kara / Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

3 Yorum