1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas, Müzakere Kararlarını Tanımayacak!
Hamas, Müzakere Kararlarını Tanımayacak!

Hamas, Müzakere Kararlarını Tanımayacak!

Washington Zirvesinin Filistin davasını tasfiye etme girişimi olduğunu belirten Hamas, kararların Filistin halkını bağlamayacağını dile getirdi.

02 Eylül 2010 Perşembe 17:12A+A-

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Washington'da yapılan zirvenin ve düşmanla müzakerelerin büyük bir tehlike arz ettiğini belirtti. Hamas, bu zirve ve müzakerelerin Batı Yaka'da yerleşim birimlerini artırarak Filistin davasını tasfiye etmek, işgal devletinin Yahudiliğini kabul ettirerek Filistinli mültecilerin dönüş hakkını yok saymak ve Kudüs'ü Yahudileştirmek isteyen işgal rejimiyle Amerika idaresinin taleplerini kabul etmekten başka bir şey olmadığını belirtti.

Hamas'tan bugün yapılan ve Filistin Enformasyon Merkezi'ne de ulaşan açıklamada özetle şunlar ifade edildi: "Hamas hareketi, Kongre seçimleri öncesi büyük bir hamle yapan Obama'nın yıldızını parlatacak, işgal rejiminin cinayetlerine örtü sağlayacak, yerleşim birimi inşaatlarını ve Kudüs'ü Yahudileştirme politikalarını meşrulaştıracak, işgal rejiminin yalnızlığını ortadan kaldıracak, Gazze savaşıyla Özgürlük Filosuna saldırmasının ardından onun terörist yüzünü güzel gösterecek böylesi müzakereleri asla kabul etmeyecektir."

Yerleşim birimi inşaatlarının hızla devam ettiği, Kudüs ve Batı Yaka'daki vatandaşların sürgün edildiği bir süreçte yapılacak müzakerelerin düşmana hizmet etmekten başka bir şeye yaramayacağına vurgu yapan Hamas, bu görüşmelerin ve görüşmelerde alınacak kararların Filistin halkını bağlamayacağını dile getirdi.

Abbas, Feyyad ve onların temsil ettiği yönetimi de eleştiren Hamas ayrıca şunları ifade etti: "Batı Yaka'da gayri meşru bir şekilde yönetimde bulunan Abbas, Feyyad ve onlarla birlikte hareket edenler Filistin halkını temsil etmiyorlar. Bunlar sadece kendilerini temsil ediyorlar."

550 Kişi Tutuklandı...

Bu arada Hamas'ın el-Halil şehrinde Siyonistlere yönelik gerçekleştirdiği kahramanca eylemin ardından, düşman adına direnişçi avına çıkan Abbas'a bağlı milis güçlerin şimdiye kadar Hamas'ın önde gelen lider ve mensuplarından 550'den fazla kişiyi tutukladığı belirtildi. Bütün direniş grupları söz konusu eylemi kutlarken, efendileri karşısında fazlasıyla ezilen Abbas ise kınama açıklamasında bulunmuştu.

Obama: "Amerika İsrail'e Yardım Etmekte Tereddüt Etmeyecek"

Abbas yönetimiyle Siyonist işgal devleti arasındaki "barış" müzakerelerinin yeniden doğrudan başlamasının hemen evvelinde, El-Halil'de yapılan eylemi değerlendiren Amerika Başkanı Obama, Amerika'nın işgal devletinin güvenliğini ve istikrarını sağlama konusunda desteğini sürdüreceğini bir kez daha yineledi.

Dün (01 Eylül Çarşamba) Siyonist Başbakan Netanyahu ile görüştükten sonra bir açıklama yapan Obama şöyle dedi: "Şu hususun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri İsrail'in güvenliğini ve istikrarını desteklemeye devam edecektir. Bu tür terör eylemlerinin durması için de her türlü desteği sunacağız. Bu mesajımızın başta Hamas olmak üzere bu eylemleri yapan herkese ulaşması gerekir. Bu eylemler bizim İsrail'in güvenliğini ve istikrarını sağlamamızı engellemeyecektir."

Obama'nın ardından söz alan Netanyahu ise Obama ile yaptıkları görüşmenin çok verimli geçtiğini belirterek, ABD başkanının yaptığı açıklamaların terörü bitirme noktasındaki arzularını yansıttığını ifade etti.

Netanyahu devamla, toplantıda bu tür eylemleri engellemek için güvenlik konusunu da ele aldıklarını söyledi.

Lübnan'daki Filistinli Direniş Grupları Düşmanla Müzakereleri Protesto Etti

Lübnan'daki Filistinli direniş grupları, Abbas yönetiminin Siyonist işgal yönetimiyle yaptığı müzakereleri boykot etmek, bu müzakerelerde alınacak kararları reddetmek ve direniş seçeneğine bağlı olduklarını bir kez daha haykırmak için başkent Beyrut'ta Burc el-Beracine mülteci kampında eylem yaptı.

Bugün (02 Eylül Perşembe) yapılan eylemde bir bildiri yayınlayan Filistinli gruplar, Lübnan'daki yerli ve yabancı medya kaynaklarından yaptıkları protesto eylemini dünya kamuoyuna duyurmalarını istediler.

Amerika ile Siyonistlerin yörüngesine girmiş olan Mahmut Abbas, Filistin davasını ve buna bağlı olarak şimdiye kadar çatışma nedeni olan birçok dosyayı düşman lehine sonuçlandırmak için düşmanın talebi üzerine müzakerelere gidiyor. Filistin halkıyla direniş gruplarının muhalefetini hesaba katmayan Abbas Filistin davasına büyük bir zarar veriyor.

Öte yandan Abbas'ın bu sorumsuz tavrına karşı hem işgal altındaki Filistin topraklarında hem de dışarıda protestolar devam ediyor.

(Filistin Enformasyon Merkezi)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum