1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas-Fetih Anlaşması Sevindirdi!
Hamas-Fetih Anlaşması Sevindirdi!

Hamas-Fetih Anlaşması Sevindirdi!

Hamas ve el Fetih tarihi anlaşmayı Kahire'de imzaladı. Anlaşma, bir geçici hükümet kurularak, bir yıl içinde Filistin başkanlık ve parlamento seçimlerinin yapılmasını öngörüyor.

04 Mayıs 2011 Çarşamba 17:03A+A-

Mevcut yasalar uyarınca, 11'i Batı Şeria'da, 5'i de Gazze Şeridi'nde 16 ayrı seçim bölgesinden oluşan Filistin'de seçimler, karma seçim sistemine göre yapılıyor.

Filistinli El Fetih ve Hamas gruplarının liderlerinin geçen hafta vardığı uzlaşmanın ardından El Fetih lideri ve Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, dört yıl önce Hamas'ın Gazze'de seçimi kazanmasıyla başlayan ve zaman zaman silahlı çatışmaya dönüşen iki grup arasındaki ayrılığı gidermeyi hedefleyen anlaşmayı bugün Mısır'ın başkenti Kahire'de ilan etti.

Mısır'ın arabuluculuğunda imzalanan anlaşma, diğer 13 Filistinli grup tarafından da destekleniyor.

Türkiye'den Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da bulunduğu imza töreninin ardından iki grup, Filistin'de bir yıl içerisinde gerçekleştirilecek yeni başkanlık ve genel seçimlerine kadar geçici bir hükümet kurma çalışmalarına başlayacak. Bu hükümet ise bağımsız adaylardan oluşan bir teknokrat hükümeti olacak. 2007'den bu yana çalışamaz durumda olan Filistin Parlamentosu'nun görev süresinin 2010'da, Mahmud Abbas'ın görev süresinin ise 2009'da dolduğu Filistin topraklarında 2006'dan bu yana bir seçim düzenlenmemişti. Öte yandan anlaşma, güvenlik güçlerinin durumu gibi önemli konularla ilgili bir madde içermiyor.

Kahire'deki Mısır'ın istihbarat merkezinde düzenlenen törende konuşan Mahmud Abbas, gayet umutlu konuştu: "Filistinlilerin sonsuza kadar bölünmenin kara sayfasını geçtiğini ilan ediyoruz" dedi. Abbas, anlaşmanın Filistin ulusal çıkarlarına zarar veren "dört kara yılı" sona erdirdiğini dile getirdi. Mahmud Abbas, törenin ardından da kısa süre içinde Gazze Şeridi'ni ziyaret edeceğini bildirdi. Birlik oldukları sürece başaracaklarına inandıklarını ifade eden Filistin Yönetimi Başkanı "Uzlaşmanın sadece Filistin'in evini düzenlemesini değil, aynı zamanda adil bir barışı da sağlayacağını" vurguladı. Abbas, Hamas grubu için ise "Onlar bizim kardeşlerimiz, bizim ailemiz. Her zaman olduğu gibi farklı düşünebiliriz; ancak yine de minimum anlayış zemininde buluşabiliriz" dedi.

Halid Meşal: Kudüs başkent olacak

Hamas grubunu temsilen törene katılan Halid Meşal ise Filistinliler arasına bir uzlaşma sağlanması için örgüt olarak "her türlü bedeli ödemeye hazır olduklarını" söyledi. Savaşlarının "Filistinli gruplarla değil İsrail devletiyle" olduğunu söyleyen Meşal, Batı Şeria ve Gazze'yi kapsayan bir Filistin devleti kurulmasını istediklerini kaydetti. Halid Meşal, "başkenti Kudüs olan, hiçbir yerleşimcinin olmadığı" bir devlet istediklerini aktardı.

Filistin'den "tek bir metrekare toprağı bırakmayacaklarını" söyleyen Hamas lideri, ayrıca Filistinli mültecilerin dönüş hakkından vazgeçilmediği "özgür ve tamamen egemen" bir Filistin devletinin kurulmasını istediklerini aktardı.

Filistin Barışı Gazze Halkını Sevince Boğdu

Hamas ve Fetih hareketlerinin Kahire'de barış anlaşmasını imzaladığı bugün sabah erken saatlerden itibaren binlerce Gazzelinin Meçhul Asker anıtına akın ettiği bildirildi.

Gazze'deki birçok üniversite de gösteri ve yürüyüşler yapılırken, değişik bölgelerden binlerce Filistinli Meçhul Asker anıtının bulunduğu meydanı doldurdu.

Gösteriye katılanlar Filistin halkının birleşmesini sağlayan Mısır'ın yeni yönetimiyle Mısır halkına teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

Göstericiler ayrıca, varılan barış anlaşmasının pratiğe yansıtılması gerektiğini belirterek, varılan anlaşmanın kâğıt üzerinde kalmamasını umut ettiklerini ifade ettiler.

Diğer yandan yıllardır Batı Yaka'da yayın yapması yasaklanan ve muhabirleri tutuklanan El-Aksa televizyonunun bugün Ramallah'ta yayına başlaması; Fetih'e bağlı televizyonun da Gazze'den yaptığı yayın kapsamında Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan'la röportaj yapması barış anlaşmasının oluşturduğu atmosferin olumlu sonucu olarak değerlendirildi

HABERE YORUM KAT

2 Yorum