1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas: Engelliler halkımızın ayrılmaz bir parçası
Hamas: Engelliler halkımızın ayrılmaz bir parçası

Hamas: Engelliler halkımızın ayrılmaz bir parçası

​​​​​​​İslami Direniş Hareketi (Hamas), engellilere selamlarını ve takdirlerini göndererek, Filistin halkının ayrılmaz bir parçası olan engellilerin meşru haklarının daima yanında olduklarını açıkladı.

04 Aralık 2021 Cumartesi 00:52A+A-

Engellilerin işgalden kurtulma ve milli kurtuluş mücadelesindeki rolünün gücüne inandıklarını belirten Hamas Hareketi, Filistin Yönetimi tarafından yapılması süresiz ertelenen genel seçimlerde hareketin aday listesinde birçok engelli adayın bulunduğunu hatırlattı ve bundan gurur duyduklarını ifade etti. 

Hamas Hareketi, engellilerin vatana hizmet etme imkanlarını ve etkili rollerini takdir eden hareketin lider kadroları arasında da birçok engelli ismin yer aldığına dikkat çekti. 

1992 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir bildiri yayınlayan Hamas Hareketi, Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan bildiride, işgal güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin terörü sebebiyle Filistinli engellilerin çektikleri sıkıntıların daha da arttığını söyledi. 

Bildiride, işgal güçlerinin Mayıs ayında Gazze’ye düzenlediği saldırılarda engelli üç kişinin şehit olduğu, işgal güçlerinin engelli bir başka Filistinliyi de Kudüs’ün kuzeydoğusundaki Kalendiya kontrol noktasında şehit ettiğini kaydedildi.

Hamas Hareketi, Filistin Yönetimi’nden de engellilere haklarını veren kanunları eksiksiz uygulamasını, engellilere ve ailelerine onurlu bir yaşam imkanı sağlamasını istedi.

FİEM

HABERE YORUM KAT