1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Hamas, 23 Yıldır Siyonist Teröre Direniyor
Hamas, 23 Yıldır Siyonist Teröre Direniyor

Hamas, 23 Yıldır Siyonist Teröre Direniyor

Emperyalist ABD ve Siyonist terör devleti İsrail destekçisi Batılı ülkeler ile Türkiye’deki bazı Batı uşakları tarafından terör örgütü diye lanse edilen HAMAS (Hareket’ül Mukavemetü’l İslamiye – İslamî direniş hareketi) tam 23 yıldır Filistin topraklarını

14 Haziran 2010 Pazartesi 17:44A+A-

Şimdilerde abluka altındaki Gazze'yi İsrail'e karşı savunan HAMAS bu uğurda birçok gönüllüsünü ve liderini feda etti. Hedeflerini 'Filistin topraklarını İsrail işgalinden kurtarmak' olarak belirleyen İslami direniş hareketi HAMAS, Mısır'daki Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimîn) hareketinin bir kolu olarak Şeyh Ahmet Yasin tarafından 1987 yılında kuruldu.

İNTİFADA'YI BAŞLATTI

Ahmed Yasin 8 Aralık 1987 tarihinde başlayan intifadanın öncüsü durumundaki İslâmi Direniş Hareketi (HAMAS)'nin liderliğini yürüttü. Şeyh Yasin bu teşkilatın hem manevi lideri oldu hem de intifadanın devamında bir motor görevi gördü.

1989, HAMAS için birçok liderinin tutuklandığı bir yıl oldu.

İntifadanın durdurulması üzerine yapılan tutuklamalar Filistin halkını kızdırdı ve intifada daha da şiddetlendi. İşgalci İsrail mahkemesinin Ahmet Yasin'in idamına karar vermesinin ardından Filistin halkı genel grev ilan etti. İsrail yönetimi söz konusu cezaya mahkum ettikten sonra Ahmed Yasin'le zaman zaman pazarlıklar yapmak ve ona serbest bırakılması için bazı şartları kabul ettirmek istedi.

Bir keresinde İsrail'i tanıdığını ve imzalanan özerklik anlaşmalarına olumlu baktığını açıklaması karşılığında serbest bırakma teklifinde bulundu.

Ahmed Yasin bunu kesinlikle kabul etmedi. İsrail, Şeyh Ahmet Yasin'e daha sonra İsrail'i tanıma şartından vazgeçerek sadece özerklik anlaşmalarını kabullenmesi şartıyla serbest bırakma teklifinde bulundu.

Ahmed Yasin bu teklifi de kabul etmedi ve İsrail yönetimini muhatap olarak kabul etmediğini sık sık dile getirdi.

Şeyh Ahmed Yasin 8.5 yıla yakın bir süre zindanda kaldıktan sonra 30 Eylül 1997 Salı akşamı serbest bırakılarak tedavi edilmek üzere Ürdün'ün başkenti Amman'a getirildi.

HAMAS İSRAİL TAKİBİNDE

HAMAS ve lideri Ahmed Yasin 29 Eylül 2000'de ilan edilen Aksa İntifadası'nın da en önemli gücü oldu. HAMAS ve lideri Şeyh Ahmed Yasin bu intifadadan sonra İsrail için çok daha büyük bir risk olarak algılandı. AKSA intifadasıyla birlikte HAMAS ve Şeyh Yasin İsrail ve MOSSAD ajanlarının ciddi takibine uğradı.

FİLİSTİN'İ BAYINDIR HALE GETİRDİ

HAMAS, iktidar olarak hizmet verdiği Filistin halkına 23 yıldan bu yana vakıf yönüyle hizmet ediyor. Sosyal alanda da birçok faaliyette bulunan HAMAS; okullar, hastaneler, camiler, yetimhaneler, aşevleri kurarak bunlara ciddi destek verdi.

Filistin hükümetinin üzerinde yeterince duramadığı bayındırlık çalışmalarıyla Filistin halkının takdirini kazanan HAMAS'ın bu çalışmaları 2006'daki seçim başarısının da büyük sebepleri arasında gösteriliyor.

HAMAS'ın bu çalışmalarının finansının yabancı ülkelerde yaşayan Müslümanlar tarafından karşılandığı belirtiliyor.

HAMAS CİHAD FAALİYETLERİYLE BATILILARIN TERÖR LİSTESİNDE!

Filistin topraklarının hâmiliğini üstlenen HAMAS, faaliyetleriyle Batılı ülkelerin sözde terör örgütü listesinde bulunuyor.

1948'de Filistin topraklarını işgal ederek kurulan İsrail'e karşı amansız bir mücadele veren HAMAS, bu nedenle başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkenin sözde terörist örgüt listesinin başını çekiyor. Ocak 2006 seçimlerinde Yaser Arafat'ın El-Fetih'ini yenerek Gazze'de kontrolü eline geçirmesine rağmen seçim başarısı görmezden gelinen HAMAS'ın bu özelliği PKK ile kıyaslanıyor. PKK kıyaslamasıyla Batılıların hedef saptırma yarışına girdiği HAMAS, Filistin topraklarını korumak uğrunda liderlerinin şehadetine şahit oldu. İsrail'in Gazze'ye girerek çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 1300'den fazla sivili öldürmesini görmezden gelen Batılı devletler, meşru müdafaa hakkını kullanan HAMAS'ı ise terörizm yapmakla suçluyorlar.

LİDERLERİ ŞEHİT EDİLDİ

Gazze'de Başbakan İsmail Heniye ve Suriye'de sürgünde yaşayan Halid Meşal'in liderliğinde faaliyetlerini sürdüren HAMAS, icraatları sebebiyle Siyonist İsrail'in tepkisini çekiyor. 23 yıllık mücadelesinde birçok liderini İsrail saldırılarına kurban veren HAMAS'ın daha önceki liderleri İsrail tarafından şehit edildi. Felçli olan ve Filistin'in manevi dinamiği olarak bilinen Şeyh Ahmet Yasin'i 2004 yılında sabah namazı çıkışında füzeyle şehid eden İsrail, Ahmet Yasin'den sonraki lider Dr. Abdulaziz Rantisi'yi de şehit etmişti. Son olarak hadis ilmi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan HAMAS liderlerinden Nizzar Reyyan'ı katleden İsrail, katliamlarına devam ediyor. Batılılar ise bütün gerçeklere rağmen terör saldırılarına uğrayan Filistin halkını terörist ilan etmekten çekinmiyor.

İntifadaların arkasındaki güç

HAMAS İslami Direniş Hareketi, Filistin'deki iki intifadada önemli bir rol oynadı. İsrail'in Şhlomo Sakal adındaki bir Yahudi'nin öldürülmesini bahane ederek başlattığı saldırı girişimleri halk tabakasında büyük yankı uyandırdı. Bir İsrail kamyonunun Cebeliye mülteci kampında yaşayan Filistinli işçileri taşıyan kamyona çarpması sonucu 6 Filistinli'nin şehadetiyle gelişen süreç İsrail için sonun başlangıcı oldu ve Filistin'de intifada (silkinme, başkaldırma) ilan edildi. Dalga dalga yayılan intifada kısa sürede bütün Filistin'de yankılandı ve HAMAS'ın da etkisiyle bütün Filistin halkı İsrail'e karşı ayaklandı. HAMAS'ın etkisiyle gelişen ikinci intifada ise El-Aksa İntifadası olarak biliniyor. Ariel Şaron'un Mescid-i Aksa'yı ziyaretini neden olarak gösteren Filistinli vatansever gruplar tarafından, 2000 yılının Eylül ayında başlatılan intifada HAMAS'ın da etkisiyle uzun bir coğrafyaya yayıldı. El-Aksa İntifadası Şubat 2005'te, Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde, Mahmud Abbas ve Ariel Şaron arasındaki ateşkes anlaşması ile "resmi olarak" sona erdi.

VAKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum