1. HABERLER

  2. HABER

  3. Halkbank davası bugün görülecek
Halkbank davası bugün görülecek

Halkbank davası bugün görülecek

Bugün New York İkinci İstinaf Mahkemesi'nde Halkbank'ın avukatları ve savcılar hakim karşısına çıkacak.

12 Nisan 2021 Pazartesi 10:18A+A-

New York İkinci İstinaf Mahkemesi'nde bugün yapılacak duruşmada Halkbank'ın avukatları ve savcılar üst mahkemenin üç hakimi Raymond J. Lohier, Jr., Susan L. Carney ve William J. Nardini’nin karşısına çıkacak.

VOA haberine göre; yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri nedeniyle telekonferansla gerçekleştirilecek duruşmada mahkeme heyeti, Halkbank'ın ‘Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’ kapsamında Ameika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yargılanamayacağına ilişkin başvurusuyla ilgili tarafların görüşlerini dinleyecek.

Hakimler, tarafların iddia ve savunmalarını dinleyecek aynı zamanda duruşmada savcılık ve Halkbank'ın avukatları üst mahkeme hakimlerinin iddia ve savunmalarıyla ilgili soruları yanıtlayacak.

NİHAİ KARAR ÇIKMASI BEKLENMİYOR

New York’ta bugün öğleden sonra görülecek duruşmayı VOA Türkçe'ye değerlendiren hukukçular mahkeme heyetinin nihai kararı vermesini beklemediklerini dile getirdi. Ayrıca hukukçular, duruşmada mahkeme heyetinin taraflardan ek savunma ve delil isteyebileceğini ya da tarafların duruşmadaki sözlü beyanlarını dinlemelerinin ardından kısa bir süre içinde kararlarını taraflara yazılı olarak açıklayabileceklerini belirttiler.

Hukukçular, üst mahkemenin Halkbank’ın itirazını değerlendirdiğini ancak bu kararın bankanın lehine bir sonuç çıkması anlamına gelmediğini belirterek, üst mahkemede Halkbank’ın ABD’de yargılanamayacağıyla ilgili bir kararın çıkmasının beklenilmediğini ifade ettiler.

Daha önce aynı dava dosyasının diğer sanıkları Hakan Atilla ve Rıza Sarraf’ın benzeri itirazlarının hem federal hem de istinaf mahkemelerinde reddedildiğini belirten hukukçular üst mahkemeden Halkbank lehine bir sonuç çıkmasını oldukça düşük bir ihtimal olarak gördüklerini vurguladılar.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Üst mahkeme eğer Halkbank’ı haklı bulursa, bir alt mahkeme olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargı süreci duracak ve dava tamamen düşecek. Üst mahkeme Halkbank aleyhine karar verirse dava alt mahkemede görülmeye devam edecek.

En son jürili seri duruşma takvimi belirleyen alt mahkeme, Halkbank’ın yargı sürecine kaldığı yerden devam edecek. Bir alt mahkeme olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi, daha önce belirlediği jürili seri duruşmaların başlama tarihini 3 Mayıs olarak açıklamıştı.

Hukukçular, üst mahkemenin kararının Halkbank aleyhine çıkması halinde daha önce alt mahkemenin belirlediği duruşma takviminin değiştirilerek daha ileri bir tarihe ertelenebileceği ön gördüklerini de belirttiler.

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT