1. HABERLER

  2. HABER

  3. Halk, Ergenekon’u İstemediğini Beyan Etti
Halk, Ergenekon’u İstemediğini Beyan Etti

Halk, Ergenekon’u İstemediğini Beyan Etti

Türkiye toplumu 2002’den beri iktidarda olan Erdoğan’a üçüncü seçim zaferini armağan etti. AK Parti her iki seçmenden birinin oyunu alırken bağımsız Ergenekoncuların hiçbirisi Meclis'e giremedi.

13 Haziran 2011 Pazartesi 10:32A+A-

Türkiye genelinde dün sandık başına giden 50 milyon 189 bin 930 seçmen, üçüncü defa "AKP" dedi. Resmî olmayan sonuçlara göre AKP yüzde 49.9, CHP, 26, MHP 13.09, bağımsızlar (BDP) ise 5.9 oranında oy aldı. Bu sonuçlara göre AKP, üçüncü iktidar döneminde oylarını yaklaşık üç puan arttırarak zaferini ilan etti. CHP, oyunu yaklaşık beş puan yükseltmesine karşın istediği oyu alamadı. Seçimler öncesi baraj endişesi taşıyan MHP, Meclis'e girerek rahat bir nefes aldı.

AKP iki kişiden birinin oyunu aldı

2007 seçimlerinde 46.58 oranında oy alan AKP, iktidarının dokuzuncu yılında da oylarını arttırmayı başardı. Dün sandık başına giden iki kişiden biri AKP'yi tercih etti, böylece AKP'nin oyu yaklaşık üç puan artarak yüzde 49.9 oldu. Bu rakama karşılık AKP, tek başına anayasa yapma şansını kaybetti. Resmî olmayan sonuçlara göre AKP 330'un altına düşerek 325 milletvekiliyle Meclis'te temsil edilecek. Başbakan Erdoğan'ın son dönemlerde yürüttüğü milliyetçi söylem, seçmende karşılığını bulmadı. MHP'yi baraj altında tutma planı boşa çıktı. Milliyetçi söylem Güneydoğu'da ise oy kaybettirdi. Doğu Anadolu'da oylarını koruyan AKP, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Van, Batman ve Hakkâri'de yaklaşık yüzde 15-20 oranında oy kaybetti. 2007'de 341 milletvekili çıkaran AKP, 16 vekil kaybederek 325'e düştü. Kaybedilen vekillerden 12'si Kürt illerinden.

Ergenekon ve Balyoz gibi soruşturmalara onay veren seçmenler, istikrarın da sürmesini istedi. İzmir, Antalya, Manisa ve Denizli gibi kıyı şeridindeki illerde de oylarını arttırmayı başaran AKP yüzde 50'ye demirledi.

CHP'de Ergenekon darbesi

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkan seçilmesiyle birlikte değişim rüzgârını arkasına alan CHP, seçimden umduğunu bulamadı. Yüzde 30'un üstüne çıkmayı hedefleyen Kılıçdaroğlu ve ekibi, yüzde 26'da kaldı. 2007 seçimlerinde 20.28 oy alan CHP oylarını yaklaşık beş puan arttırsa da istediği sonuca ulaşamadı. Değişim vaatlerine karşın listelerine Ergenekon sanıklarını alan "yeni CHP"ye seçmenler onay vermedi. Kürt sorunu başta olmak üzere söylem değişikliğine giden CHP'nin yeni söylemleri Kürtlerde de karşılık bulmadı. CHP'nin Güneydoğu'daki oyları yüzde 2'lerde seyretti. Bu sonuçlardan sonra yeni iktidar mücadelesine sahne olacak CHP'de tek teselli 34 yıl sonra Sakarya'dan milletvekili çıkarmak oldu. Resmî olmayan sonuçlara göre CHP 135 milletvekiliyle Meclis'te temsil edilecek. CHP 2007'de 112 milletvekili kazanmıştı.

MHP'de kaset komplosu ters tepti

Seçimler öncesi seks kasetleriyle sarsılan ve bu yüzden baraj endişesi taşıyan MHP'de korkulan olmadı. 2007 seçimlerinde yüzde 14.22 oranında oy alan MHP, bir puan kaybederek Meclis'teki yerini almayı başardı. Başbakan Erdoğan'ın milliyetçi söylemiyle baraj altına itmeye çalıştığı MHP, seçimlerde yüzde 13.09 oranında oy aldı. Bu sonuç başta Genel Başkan Bahçeli olmak üzere, MHP kadrolarına rahat nefes aldırdı. Resmî olmayan sonuçlara göre MHP 54 milletvekiliyle Meclis'te temsil edilecek. 2007'deki vekil sayısı 71'di.

BDP'ye 36 vekil

Seçimin asıl kazananı bağımsız adaylarla seçime giren BDP oldu. Diyarbakır, Batman, Mardin, Hakkâri, Şırnak, Muş ve Van'da birinci parti olan BDP, 30'u bölge olmak üzere Türkiye genelinde 36 vekil çıkarmayı başardı. BDP, Kars, Ağrı, Bingöl'de sürpriz yaparak birer milletvekili çıkardı. Seçimlerde yaklaşık yüzde 5.9 oranında oy alan BDP, Meclis'in kilit partisi konumuna geldi. BDP, 2007'ye göre 14 vekil daha fazla çıkardı.

Zana yine, yeniden

Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen BDP'li Leyla Zana, tam 17 yıl sonra Meclis'e geri döndü. 1991'de SHP listesinden milletvekili seçilen Zana, Meclis'teki yemin törenini Kürtçe tamamlayınca tepkileri üzerine çekmişti. Ardından 1994 yılında Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Selim Sadak'la birlikte tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Zana ve arkadaşları 10 yıl hapiste kaldıktan sonra 2004 yılında serbest bırakıldılar.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 3 Mayıs 1961 yılında doğan ve 14 yaşında Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana ile evlenen Leyla Zana, 20 yıl önce atıldığı Meclis'e ikinci defa geri döndü. 20 yıl Kürtçe yeminle gündeme gelen Zana, bir süre önce "Meclis'e bu sefer de başörtüsü ile gelebilirim." demişti.

HALK ERGENEKON'U İSTEMİYOR

Silivri'den Meclis'e tünel kazılmasına kazıldı ama bu Ergenekoncu taktik 'altıok'a yaramadı. Çanakkale, Antalya, Eskişehir CHP hanesinden silindi.

Seçim sonuçlarını CHP genel merkezde kurmayları ile birlikte izleyen Kemal Kılıçdaroğlu, partililerin 'Başbakan Kemal' sloganlarıyla karşılanarak makamına çıktı. Kılıçdaroğlu gelen sonuçlar hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Sonuçların açıklaması ve AKP'nin büyük farkla önde olması ile birlikte, genel merkez önünde toplanan partililer, "Bu sonuçlar böyle sonuçlanırsa, önümüzdeki hafta yeniden kurultayı konuşacağız. Partiyle ilgisi olmayan kişilerin aday gösterilmesi bize çok oy kaybettirdi. Ergenekoncu adayların gözü aydın. Siz kazandınız, parti ve halk kaybetti" diye tepki gösterdi.

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, seçim sonuçlarına dair ilk değerlendirmelerinde "Sonuçlar herkesi şaşırtacak. Sandık sonuçları geldikçe birileri fena halde bunalıma girecek" dedi. Parti genel merkezinde CHP'nin 'birinci parti' olma umudunun belirdiği bazı il ve ilçelerden gelen sonuçlarla sevinç tavan yaparken, kimi ilçelerden gelen sonuçlar hüzünle karşılandı. Tekin ve partinin kurmayları, sandık sonuçlarının büyük oranda açılmasının ardından partililerden gelen tepkilerden sonra odalarına çekildi.

Muhalifler yönetimi istifaya çağırdı

Dev ekranlara yansıtılan sonuçları büyük bir merakla izleyen partililer, sandıklardan gelen veriler netleştikçe büyük bir 'hüzün' yaşamaya başladı. CHP'lilerin kendi aralarında yaptıkları değerlendirmelerde "Sonuçlar bizim açımızdan hüsran. Kimse sevinmesin. AKP yeniden iktidardır" yorumu öne çıktı. Bazı partililer ise "Önümüzdeki hafta bize yeniden kurultay görünüyor. Bu adaylarla bu iş bu kadar olur. Halkın değerleri ile çatışan adayları koyarsa bu sonuçlar kaçınılmazdır. Sinan Aygün, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay'ı bu partide aday gösterenler mutlaka hesap vermeli. Bu sonuçlardan sonra parti yönetimi istifa etmeli. Önümüzdeki günlerde CHP'de büyük bir iç tartışma ve kavga yaşanması kaçınılmadır" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu memnun değil

Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun sonuçları 'umutsuz' olarak değerlendirdiği belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun ilk değerlendirmesinde, "Bu sonuçları beklemiyordum. Sonuçları çok ciddi bir değerlendirmeye tabi tutmak gerekir. Kesin sonuçlardan sonra değerlendirmemi yapacağım" dediği öğrenildi. AKP'nin Türkiye genelinde büyük bir üstünlük elde etmesi, CHP'nin ise hayal kırıklığı yaratması partideki muhalifleri de harekete geçirdi. CHP'nin aldığı ilk sonuçları değerlendiren bir partili: "Bu mu yeni CHP? Partinin aldığı sonuçlar hüsran. Bu adaylarla ancak bu kadar olur. Partinin tabanını ve gücünü bir kenara bırakarak, dışarıdan aday alınrsa bu sonuç kaçınılmazdır" dedi.

 

HEP BALKONDAN KONUŞSA…

Başbakan Erdoğan, 22 Temmuz 2007 ve 12 Eylül 2010'da olduğu gibi yine balkondaydı: Türkün de, Kürdün de, azınlıkların da anayasasını yapacağız.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beklendiği gibi seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından "üçüncü balkon konuşması'' ile vatandaşlara seslendi.

Tüm İslam ve Türk coğrafyasına selam yollayarak konuşmasına başlayan Erdoğan, şunları söyledi:

12 Haziran seçim sonuçları tüm milletimize tüm dünyaya hayırlı olsun. Bu sonuçlar inşallah barışa adalete huzur ve istikrara katkı sağlasın diyorum. Bütün milletimi bugün katılım noktasında gösterdikleri özellikle cesaret ve ciddiyet noktasında sandığa giden ve oy kullanan tüm vatandaşlarıma yürekten şükranlarımı sunuyorum.

Biz vurmaya değil sevmeye geldik. Karşılık bulduğumuzda aynen bu yola devam ederiz. Karşılığı bulmadığımızda da sadece cevabını verir geçeriz. 22 Temmuz'da 2007 16 milyon kişinin oyuna mazhar olmuşken, bugün oyumuzu 5 milyon artırarak 21 milyon seçmenin oyunu almış olmanın bahtiyarlığı içindeyiz.

Seçimin galibi Türkiye'dir

Şunu buradan tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum. Ak Parti'ye oy vermiş olsun ya da olmasın, tüm milletimize şunu tüm içtenliğimle söylüyorum. 12 Haziran 2011 seçimlerinin galibi hiç ama hiç şüphesiz Türkiye'dir. Bugün bir kez daha demokrasi kazanmıştır. Bugün bir kez daha milli irade kazanmıştır. Topyekün millet kazanmıştır.

Bugün millet sandığa gitmiştir. Mührü eline almış ve son sözü söylemiş, son kararı vermiştir. Millet bütün tartışmalara bütün soru işaretlerine bütün tereddütlere gerginliklere net olarak son noktayı koymuştur.

Diyarbakır kadar Kudüs ve Gazze de kazanmıştır

Bugün benim Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Zaza, Arap, Laz Gürcü tüm kardeşlerim 74 milyon kazanmıştır. Yoksul kardeşim, kimsesiz kardeşim kazanmıştır. Bugün küresel ölçekte mazlumların mağdurların umudu kazanmıştır. İnanın bugün İstanbul kadar, Saraybosna kazanmıştır. İzmir kadar Beyrut kazanmıştır. Ankara kadar Şam kazanmıştır. Diyarbakır kadar Ramallah, Batı Şeria, Kudüs, Gazze kazanmıştır.

Bugün Türkiye kadar Orta Doğu, Kafkaslar, Balkanlar, Avrupa kazanmıştır. Bugün demokrasi kadar, özgürlük kadar, barış, adalet, istikrar kazanmıştır. Bu milletin bir evladı olarak şunu da büyük bir gururla ifade etmek durumundayım. Türkiye artık bölgesine ve dünyaya örnek teşkil edecek bir demokratik özgürlüğe ulaşmıştır.

Allah onlardan razı olmuştur, mekanları cennet olsun. Adnan Menderes'in, Hasan Polatkan'ın canlarını feda ettikleri demokrasi bu ülkede sarsılmaz bir güce ulaşıyor.

Merhum Turgut Özal'ın hayalleri, özlemleri artık yerini bulmuştur. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş felsefesine uygun şekilde, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır. Acılar dolu demokrasi tarihimiz bugün artık farklı bir konuma ulaşmış, yaşanan tüm acılar, canlarını yitiren tüm kardeşlerimizin ruhu bir nebze olsun şad olmuştur.

Hukuk dışılık kaybetmiştir

Kardeşler benim milletim tartışmasız şekilde kazanmıştır. Milli irade üzerindeki vesayet, hukuk dışılık yine tartışmasız şekilde kaybetmiştir. Türkiye'nin önüne yeni, yepyeni bir tertemiz sayfa açılmıştır. Şundan herkesin emin olmasını istiyorum. Önceki Ak Parti hükümetlerinde olduğu gibi, yeni Ak Parti hükümeti de Ak Parti'ye oy verenlerin değil tüm Türkiye'nin 74 milyonun hükümeti olacaktır.

Kardeşlerim Türkiye'nin 780 bin kilometrekaresinde dikkat edin yine Ak Parti var. Batı'da da var, Doğu'da da var. Kuzey'de de var, Güney'de de var. Yedi bölgenin tamamında Ak Parti birinci parti. Neden? Çünkü biz kimseyi dışlamadık. Kimseyi ayırmadık. Herkesi kucakladık. Yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Canlar arasında milletin fertleri arasında hiçbir ayrım yapmadık. Samimi şekilde, demokrasinin standartlarını yükseltmenin gayreti içinde olduk. 74 milyonun beraber yaşayacağı Türkiye inşa etmenin yoğun çabası içinde olduk. Bir nebze olsun bundan sonra geriye gidiş olmayacaktır.

74 milyonun her bir ferdinin yaşam tarzı, inancı, değerleri bizim üzerimizde emanettir. Bize oy verenlerinde, vermeyenlerinde yaşam tarzını inanç ve değerlerini onurumuz namusumuz şerefimiz olarak göreceğimizden, hiç kimsenin kuşkusu ve şüphesi olmasın.

Milletimizden aldığımız güçle, yetkiyle demokrasi daha ileri standartlara taşınacaktır. Bütün kardeşlerimin 74 milyonun böyle bir gönül huzuru içinde olmasını temenni ediyorum.

Zira bugün sorumluluğumuz daha da artmıştır. Üçüncü dönemde bu oranda bir teveccüh gören bir sorumluluk kadar hassasiyeti de kat kat artmıştır. Biz üzerimizde zaten büyük bir emanet taşıyorduk. Bu emanetin ağırlığı bugün çok daha artmıştır. Kibirden zaten sakınıyorduk. Gururu böbürlenmeyi hiçbir zaman kapımızdan içeri almadık, bundan sonra da bu konuda daha hassas olacağız.

Sandıktan çıkan sonucu, sandığın verdiği mesajı en doğru şekilde okumanın çabası içerisinde olacağız. Aziz milletimiz bize sadece hükümet etme yetkisi vermedi, yeni anayasa için bize bir görev tevdii etti. Milletimiz bu yeni anayasayı uzlaşmayla, müzakereyle yapma mesajını bize verdi.

Herkesin anayasası olacak

Muhalefet partilerinin de bu noktada, meydandaki vaatlerini, sevindirici umut verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. 330'un altında milletvekili çıkarıyoruz diye biz kapımızı kapamayacağız. Ana muhalefet ve muhalefete gideceğiz kabul ederlerse, kabul buyururlarsa oturup uzlaşmayla parlamento dışındaki partiler, STK'larla, medyayla tüm akademisyenlerle bu alanda sözü olanlara, en geniş anlamda istişare ve uzlaşma arayışı içinde olacağımızı daha bu akşamdan ifade ediyorum.

Meydanlarda ifade ettiğimiz gibi sivil, katılımcı, özgürlükçü bir anayasa'yı hep birlikte yapacağız. Bu anayasada herkes kendisini bulacak. Doğu kendisini bulacak, batı kendisini bulacak, kuzey bulacak, güney bulacak. Velhasıl milletim işte bu benim anayasam diyecek.

Bu anayasa Türkiye'nin her zerresine milletimin her ferdine hitap edecek. Yeni anayasa milletin her bir ferdini birinci sınıf olarak görecek. Her kimlik, her değer, herkesin özgürlük demokrasi barış ve adalet talebine bu anayasa karşılık verecek. Bu anayasa Türk'ün, Kürt'ün, Zaza'nın, Arap'ın Çerkez'in, Roman'ın, Alevi'nin Sünni'nin, azınlıkların yani 74 milyonun anayasası olacak.

Demokratik açılım sürecek

Milli birlik ve kardeşlik sürecine hız verecek annelerin gözyaşlarını durdurmak için çok daha büyük bir gayretle çalışacağız. Ret politikalarını, inkar politikalarını biz bitirdik. Barışın tesisi için daha büyük çaba harcayacağız.

TARAF

HABERE YORUM KAT

1 Yorum