1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep'te Rejim ile Direnişçiler Arasında Çatışmalar Şiddetlendi
Halep'te Rejim ile Direnişçiler Arasında Çatışmalar Şiddetlendi

Halep'te Rejim ile Direnişçiler Arasında Çatışmalar Şiddetlendi

Halep'te Esed rejiminin kuşatması devam ederken, bölgede çatışmalar son günlerde şiddetlendi. Direnişçiler Halep merkezindeki bazı mahallelere yapılan saldırıları püskürttü.

03 Şubat 2015 Salı 20:24A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

Geçen yıl Ekim ayında Halep'i kuşatma operasyonu başlatan Esed güçleri ile direnişçiler arasında Halep çevresinde şiddetli çatışmalar meydana geliyor. Handarat, Sifat, Mellah ve Beric çatışmaların en yoğun yaşandığı cepheler.

Halep çevresinde çatışmalar şiddetlenirken rejim güçlerinin Halep'in merkez mahallelerinden Eşrefiye'ye yönelik saldırıları geri püskürtüldü.

Daha önce rejim güçleri tarafından ele geçirilen Beric-Menaşir bölgesi direnişçiler tarafından başlatılan operasyonla yeniden ele geçirildi.

Beric bölgesinde operasyonlarını sürdüren muhalif gruplar son olarak Salı günü stratejik öneme sahip El Miyeset tepesini ele geçirdi. Çatışmalarda çok sayıda rejim askerinin öldürüldüğünü açıklayan Muhalifler, ayrıca 17 askerin de esir alındığını açıkladı. Çatışmalar bölgede tüm şiddeti ile sürerken bugün Esed hava güçleri Beric'e 4 varil bombası attı.

Cephe Şamia, Ahrar-u Şam, Nusra Cephesi, Ceyşul Muhacirin vel Ensar, Ebu Amara Tugayları, Liva Sultan Murat, bölgede savaşan gruplar.

Halep'te etkin gruplar arasında yer alan Ebu Amara Tugayları komutanı Ebu Bekir, kuşatmanın kırılması için var güçleriyle direneceklerini ifade etti. Silah ve gıda desteğinde ciddi eksiklerinin olduğunu belirten Ebu Bekir, 'Biz her halükarda Halep'ten ayrılmadan halkımızı korumaya devam edeceğiz' dedi.

Halep'te sivil bölgelere yönelik hava saldırıları ise devam ediyor. 2 Ekim salı günü, Türkmenlerin yoğun yaşadığı Höllük, Beydin ve Hayadariyye semtlerine atılan varil bombaları sonrası 6 çocuk ve 2 kadın hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT