1. HABERLER

  2. HABER

  3. Haksöz'e Balyoz Davası Başlıyor...
Haksöze Balyoz Davası Başlıyor...

Haksöz'e Balyoz Davası Başlıyor...

Haksöz’de Balyoz Darbe Planını eleştiren Kenan Alpay’ın yargılanacağı davanın ilk duruşması 5 Kasım Cuma 09.30'da Fatih 2. Asliye'de...

04 Kasım 2010 Perşembe 09:47A+A-

Balyoz, Haksöz'ü Yargı ile Ezmek İstiyor!

Balyoz Darbe Planı'nı kritik eden bir yazı dolayısıyla Haksöz Dergisi Yazı İşleri Müdürü Kenan Alpay'a "Adli Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs" isnadıyla Fatih 2. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı.

Davanın ilk duruşması 5 Kasım 2010 Cuma günü saat 09.30'da Fatih 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek.

Yargı kurumu Ergenekon Cuntası'nı afişe edenlerin peşini bırakmıyor. İnsanlık düşmanı planları bir bir deşifre olan, kirli-karanlık çamaşırları ortalığa saçılan Ergenekon Cuntası'na yargı kurumları kol kanat geriyor. Sadece son on yılda Sarıkız, Ayışığı, Eldiven diye başlayıp Oraj, Suga, Kafes diye devam eden birbirinden iğrenç, her biri diğerinden daha vahşi askerî darbe planları patlamış lağım borusu gibi etrafa dökülürken hâkim ve savcıların önemli bir kısmı ise yayıncıların üzerine çökmeye çalışıyor.

Haksöz Dergisi'nin Mart 2010 sayısında "Meğer Harp Planları Oyun, Balyoz da Oyuncak Değilmiş!" başlıklı yazı Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine önce Fatih Cumhuriyet Savcılığınca soruşturmaya, akabinde de Fatih 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin açtığı davaya konu olmuştu. TCK'nın 288/1 ve 53/1-2. Maddesine istinaden "Adli Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs" suçlaması ile Haksöz Dergisi Yazı İşleri Müdürü Kenan Alpay aleyhinde dava açılmıştı. Savcılık, söz konusu yazı ile "haber verme ve düşünce özgürlüğü sınırının aşıldığı, gizlilik kararı bulunan soruşturmanın ihlali, orgeneraller Çetin Doğan, İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve 49 TSK mensubunun masumiyet karinesini ihlal edildiği" iddiasında.

Balyoz Darbe Planı Org. Çetin Doğan liderliğinde 1. Ordu Komutanlığında onlarca general ve yüzün üzerinde üst rütbeli subayın katılımı ile kayıt altına alınmış kapsamlı bir darbe planı olarak tüm resmi yazışmalarıyla birlikte deşifre edildi. Darbe planının ses kayıtları dahi televizyonlara, internet sitelerine düştü. Cuntanın elemanlarının önemli bir kısmı tutuklandılarsa da bir kısmı şaibeli bir biçimde salıverildi. İşte bu süreçte cuntacılar ile yargı mensupları adeta darbe karşıtlarına karşı bir dayanışma sergiliyorlar. Darbecilerin, katillerin değil darbe mağdurlarının, maktullerin yargılanmasını iş edinmiş bir yargı mekanizması Türkiye'de yabancısı olmadığımız bir durum.

HAKSÖZ-HABER

Dava konusu olan yazının yer aldığı derginin kapağı:

HABERE YORUM KAT