1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hakkari'deki Patlamayla İlgili Vahim İddialar
Hakkarideki Patlamayla İlgili Vahim İddialar

Hakkari'deki Patlamayla İlgili Vahim İddialar

Hakkari'de katliamın olduğu yerden 30 metre ötede bulunan poşetin içinden askeri döküman çıktı. İddialar vahim...

16 Eylül 2010 Perşembe 19:29A+A-

Hakkari'nin geçitli köyü karayolunda meydana gelen ve 10 kişinin hayatını kaybettiği olayın meydana geldiği yerden 30 metre ötede bulunan poşetin içinden askeri döküman çıktı.

ÇANTA VE MKE'YE AİT MALZEMELER BULUNDU

Hakkari'nin Geçitli (Peyanis) Köyü yakınlarında meydana gelen patlama yerinde MKE menşeli materyallerin yanısıra "Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) 8'inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı Afyonkarahisar, Balistik Koruyucu Kombozit Başlık Kullanma Klavuzu AQAP-2120, Döküman No: KSK: 107" yazılı belge çıktı.

1 adet üzerinde MKE 2/8/93 81 mm MD/A harf grubu bulunan aydınlatma, 81 mm paslanmış havan mermisi ile 2 adet askeri sırt çantası bulunmasının yanı sıra; şimdi de söz konusu patlamamış iki anti-tank mayının içinde bulunduğu çantada bulunan bir belge, "Mayınların askere ait olduğu" iddialarını daha da güçlendiriyor. Söz konusu çantalarda bulunan ve üzerinde, "Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) 8'inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı Afyonkarahisar, Balistik Koruyucu Kombozit Başlık Kullanma Klavuzu AQAP-2120, Döküman No: KSK: 107" yazılı belge, "Olay yerinde bulunan çantada bu belge ne arıyordu" sorusunu akıllara getiriyor.

Ayrıca olay yerine 30 metre uzaklıkta bulunan, "Dağ ve Komando Tugayı Hakkari Hatırası" yazılı çanta ve yanında bulunan konserve kutuları da olay yerinde askeriyeye ait olan başka materyaller olarak ortada duruyor.

OLAY YERİNDE BULUNAN MATERYALLER

Olay yerinde bulunan diğer materyaller şunlardı: 2 adet Rus yapımı patlamaya hazır anti-tank mayın, 2 adet kalaşnikof kasaturası (seri no: SAX0543, SAX703), 1 adet Stilson profesyonel marka minyatür pense, 1 adet içi boş damlalık (Göz Damlalığı), 03 MM rulo halinde dışı laklanmış bakır tel, beyaz renkli SAS marka 2x075 MM kablo, makas, kibrit, iğne-iplik kutusu, kalem pil, elektrikli ateşleme düzeneği, telsiz maşası, 1 adet üzerinde MKE 2/8/93 81 mm MD/A harf grubu bulunan aydınlatma, 81 mm paslanmış havan mermisi ile 2 adet askeri sırt çantası.

ASKERLERİN ANONSU: ÇANTALARIMIZI UNUTTUK

* Görgü tanıklarının anlattıklarına göre askerler telsizden anons yapmışlar. 'Çantlarımızı unuttuk' diye. Köylüler zaten bu çantaları vermek istemeyince gerginlik çıktı.

* Patlamadan hemen sonra bir grubun hızla olay yerinden kaçtığı görenler var.

* Bu saldırıyı gerçekleştirenler askeriye içindeki bir güç olabilir. Devlet tarafından yapılmıştır.


Hakkari'de patlama: 10 ölü 4 yaralı

GEYLANİ: DEVLETE AİT ÇOK SAYIDA MATERYAL VAR

Hakkari'nin Geçitli (Peyanis) Köyü'ne 5 kilometre mesafede yola bırakılan iki anti tank mayının patlaması sonucunda ölenlerin ve yaralıların yakınlarını ziyaret etmek için Ankara programını iptal edip Hakkari'ye dönen BDP Milletvekili Geylani, hastanede tedavi edilen yaralıların ailelerine geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Olayda birçok yakınını kaybeden ve minibüs şoförü Aydın Erol'un babası Cahit Erol, hıçkırıklara boğularak Geylani'ye sarıldı. Olayda yaşamını yitirenlerin akrabaları, "Kimse adres şaşırtmasın, bu bir devlet terörüdür" diyerek, tepkilerini dile getirdi.

Konuya ilişkin kısa bir konuşma yapan Geylani, devletin suç üstü yakalandığını, ancak bu defa ki; katliamı saklamakta başarılı olamayacağını söyledi. Geylani, "Çünkü olay yerinde askere, devlete ait çok sayıda materyal var. Hukuk delillerle, ispatlarla kendisini ortaya koyuyor. Buradaki deliler, ispatlar gösteriyor ki; devletin içindeki karanlık güçler yine Hakkari'de ortaya çıkmış katliam yaşatmıştır. Bunun provası Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre'nin evinin etrafında sıkılan binlerce kurşunla yapılmıştır" dedi. Geçitli köyüne yönelik geçmişte de DEHAP'a oy vermemeleri konusunda baskı uygulandığını hatırlatan Geylani, "Fakat bütün baskılara rağmen bu köy daha DEHAP döneminde ilk boykotu gerçekleştirmişti. Biz bu olayın peşini bırakmayacağız ve takipçisi olacağız" diye konuştu.

BABA EROL: ASKERİYEYE AİT ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT BULUNDU

Yaralı ve ölenlerden çok sayıda yakını bulunan ve patlamada yaşamını yitiren araç şoförü Aydın Erol'un babası Cahit Erol, Geylani'ye sarılarak ağladı. Erol, yaşanan olayı kınayarak, olayın sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi. Erol, "Patlamanın olduğunu yerde askeriye ait çok sayıda mühimmat bulundu. Bu da bu olayın kimler tarafından yapıldığını net olarak gösteriyor" dedi.

ÖLENİN YAKINI: BU BİR DEVLET TERÖRÜDÜR

Olayda akrabası Şirin Kurt'u kaybeden Necmi Kurt ise, olayın bütün boyutlarıyla ortada olduğunu belirterek, kimsenin yaşanan olayı başkalarına mal etmemesini istedi. Kurt, "Kimse adres şaşırtmasın. Biz olay yerindeydik. Bu bir devlet terörüdür. Bütün malzemeler ortadaydı. Askeriye malzemeyi almak için çok uğraştı. Ancak biz bunları vermedik ve savcılığa teslim ettik. Bu patlamayı yapanlar, arkadan gelecek bir aracı tahmin etmemişti. İkinci araç geldiği için bunlar çantalarını almadan olay yerinden kaçtı. Nettir; bu devlettin işi ve devlet terörüdür" diye konuştu.

BDP GÖRÜŞMESİ İPTAL EDİLDİ

Öte yandan BDP lideri Selahattin Demirtaş, daha önce kabul edilen görüşme talebinin 10 kişinin öldüğü mayınlı patlamanın ardından hükümet tarafından iptal edildiğini söyledi.

Demirtaş, Hakkari'deki mayın patlamasıyla ilgili, ''Bu olay aydınlatılırsa Ergenekon'un hala canlı olduğu, faaliyette olduğu görülecektir'' dedi. Demirtaş, ''Orada ciddi deliller bırakılmış, bunların incelenmesi lazım. Şemdinli'ye benziyor mu, ardında iyi çocuklar var mı, delillere bakınca ortaya çıkartılabilir. Bu olay aydınlatılırsa Ergenekon'un hala canlı olduğu, faaliyette olduğu görülecektir'' dedi.

HABERE YORUM KAT

5 Yorum